Seniorzy powinni wiedzieć co robić, żeby nie wpaść w pułapki oszustów

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek

Seniorzy powinni wiedzieć co robić, żeby nie wpaść w pułapki oszustów

Grzegorz Drążek

Starsze osoby są na celowniku oszustów, którzy podszywając się pod pracowników rozmaitych instytucji próbują zabrać im pieniądze. Policja prowadzi akcję, podczas której przekazuje seniorom wskazówki, jak się zachowywać, by nie dać się oszukać.

Tuż przed świętami dzielnicowi z rewiru drugiego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie odwiedzili Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych w ramach prowadzonej kolejny rok akcji „Bezpieczny senior”.

- Podczas spotkania prowadzili edukację, jak mają postępować osoby starsze w sytuacjach, w których zagrożone jest ich mienie lub życie i zdrowie - wyjaśnia st. asp. Krzysztof Wojsznarowicz z KPP w Stargardzie.

Policjanci, nie tylko w Stargardzie, podkreślają, że oszustwa, których ofiarami padają seniorzy, to cały czas duży problem. Przestępcy liczą, że osoby starsze w mniejszym stopniu niż ludzie w młodym czy średnim wieku, będą świadome zagrożenia w kontaktach z obcymi osobami. Akcja policji ma sprawić, że ta świadomość u seniorów wzrośnie. A zagrożenia mogą czyhać na każdym kroku, bo oszuści podszywają się pod pracowników rozmaitych instytucji.

- Są uszustwa między innymi na wnuczka, policjanta, hydraulika - przypomina Krzysztof Wojsznarowicz. - Na spotkaniu uświadamiano starsze osoby, jakie zagrożenie może stanowić odebrany telefon od nieznajomego, który podaje się za urzędnika, bądź kogoś z rodziny.

Stargardzcy policjanci zapewniają, że dalej będą organizować spotkania z seniorami, bo oszuści nie odpuszczą.

- Oszuści grając na emocjach i uczuciach osób, wykorzystując presję czasu, potrafią nimi manipulować - uważa Krzysztof Wojsznarowicz. - Dzielnicowi ostrzegają przed osobami, które próbują wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób.

Grzegorz Drążek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.