Skąd wziąć pieniądze na remont domu czy mieszkania?

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Skąd wziąć pieniądze na remont domu czy mieszkania?

Bogna Skarul

Jak najkorzystniej sfinansować wykończenie domu? Budujesz dom i już jesteś na końcu inwestycji? Kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i nie masz za co go wykończyć? A może kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym i teraz musisz zainwestować w remont?

Ile taki remont mieszkania kosztuje?

Jak obliczyli eksperci wykończenie mieszkania około 50 m kw. w standardzie tzw. ekonomicznym (w tym wypadku sam robisz pewne prace wykończeniowe) to koszt około tysiąca złotych za metr kwadratowy. Jeśli chcesz wykończyć mieszkanie w trochę wyższym standardzie, ale bez szaleństw, musisz liczyć na to około 1500 zł za metr kwadratowy. Natomiast jeśli zdecydowałeś się na rzeczywiście wysoki (ale nie najwyższy) standard wykończenia to każdy metr kwadratowy będzie kosztował 2000 zł i więcej. Tak więc na wykończenie mieszkania około 50 metrów kwadratowych musisz mieć najmniej 50 tys. zł.

Dobrze jest też do tej kwoty dodać od 15 do 20 proc., czyli około 7,5 tys. do 10 tys. zł na tzw. nieprzewidziane wydatki, które mogą cię czekać niemal na każdym kroku remontu.

Skąd na to brać pieniądze?

Możesz pożyczyć od rodziny, przyjaciół, ale też zaciągnąć kredyt. Pamiętaj jednak, że pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku, gdy chcemy zaciągać kredyt na wykończenie czy remont domu lub mieszkania jest wybór sposobu finansowania.
Możemy wybrać zwykłą pożyczkę gotówkową, ale także kredyt hipoteczny, czy pożyczkę hipoteczną. Dużo zależy tu od tego jak dużą kwotę chcemy pożyczyć, jak szybko potrzebujemy pieniędzy oraz co dokładnie chcemy sfinansować.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.