Agata Pustułka

Śląskie: co roku przybywa 400 tysięcy osób chorych na cukrzycę

Na negatywne skutki nadużywania cukru najbardziej narażone są małe dzieci i młodzież Fot. 123RF Na negatywne skutki nadużywania cukru najbardziej narażone są małe dzieci i młodzież
Agata Pustułka

Według NFZ, osoby, których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem, żyją aż o 15 lat krócej niż ich rówieśnicy. Szacuje się, że w Polsce około 1400 zgonów rocznie jest spowodowanych nadmiernym spożyciem napojów słodzonych cukrem.

NFZ walkę z otyłością rozpoczął od publikacji na swoich stronach specjalnych, bezpłatnych diet, które potrafią przywrócić nie tylko zdrowy wygląd, ale po prostu zdrowie. A jest się czym martwić.

- Dziesiątki tysięcy zgonów rocznie powodują choroby, które wiążą się z otyłością, a więc także ze spożyciem cukru. Samo tylko spożycie napojów słodzonych cukrem przedwcześnie odbiera życie około 1400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia - czytamy w raporcie podpisanym przez prezesa NFZ Adama Niedzielskiego. - Statystycznie każdy z nas poznał kogoś, kto z tej właśnie przyczyny stracił bądź straci życie. Jeśli sprawdzą się prognozy wzrostu otyłości, to w 2025 roku na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3 - 1,0 mld zł niż w 2017 r. - napisano w raporcie. Krok drugi jest nie mniej drastyczny od diety, bo wiemy jak trudno odzwyczaić się od słodkich przyjemności.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.