Smog nad miastem może być jeszcze bardziej gęsty. Czym będzie można palić?

Czytaj dalej
Fot. T. Czachorowski/archiwum
Hanna Walenczykowska

Smog nad miastem może być jeszcze bardziej gęsty. Czym będzie można palić?

Hanna Walenczykowska

Dopuszczenie do obrotu opału niskiej jakości zmieszanego z miałem węglowym i mułem oznacza, że zwiększy się poziom zanieczyszczenia powietrza .

Ministerstwo Energetyki przedstawiło treść rozporządzenia do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Specjaliści z organizacji ekologicznych twierdzą, że propozycje ministerstwa są nie do przyjęcia.

Opał niskiej jakości

- Polski Alarm Smogowy dokonał kolejnej oceny postępów rządowego programu „Czyste Powietrze”. W porównaniu z poprzednią oceną, z listopada ubiegłego roku, widać pewne postępy, choć zdecydowana większość punktów programu pozostaje wciąż niezrealizowana - czytamy na oficjalnej stronie internetowej PAS.

Eksperci przypuszczają, że do obrotu dopuszczony zostanie opał o wysokiej zawartości wilgoci, siarki, popiołu i niskiej wartości opałowej.

Rozporządzenie umożliwia wprowadzanie do obrotu odpadów węglowych tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami, co jest niezgodne z lipcową nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

- Tak słabe parametry uniemożliwiają osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza - ocenia PAS i dodaje, że w kwestii ograniczania emisji z domowych pieców i kotłów na węgiel i drewno (główne źródło zanieczyszczenia powietrza) na wyróżnienie zasługuje fakt, że rząd po raz pierwszy dostrzegł ogólnokrajowy problem tzw. ubóstwa energetycznego. Pojęcie to oznacza, że w Polsce nadal bardzo wielu obywateli nie może sobie pozwolić na na energię by zapewnić sobie codzienne potrzeby.

Bydgoski samorząd wspiera wymianę starych sytemów grzewczych na nowe. Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.