Spór o religię w szkołach nadal trwa. Zbierają podpisy przeciw pomysłowi burmistrza Ustrzyk Dolnych

Czytaj dalej
Sabina Tworek

Spór o religię w szkołach nadal trwa. Zbierają podpisy przeciw pomysłowi burmistrza Ustrzyk Dolnych

Sabina Tworek

Nie milknie spór w sprawie zmniejszenia liczby godzin nauczania religii w szkołach znajdujących się na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Zbierane są podpisy, które mają udowodnić, że pomysł burmistrza Bartosza Romowicza nie spotkał się z akceptacją mieszkańców.

W listopadzie ubiegłego roku burmistrz Ustrzyk Dolnych zwrócił się do metropolity przemyskiego Adama Szala z prośbą o zmniejszenie liczby godzin nauczania religii w podległych mu szkołach do jednej tygodniowo oraz połączenia zespołów klasowych, w których liczba uczniów nie przekracza 13.

Powodem jest trudna sytuacja finansowa gminy.

CZYTAJ: Burmistrz Ustrzyk Dolnych chce zaoszczędzić na lekcjach religii. Napisał do metropolity przemyskiego

Arcybiskup Adam Szal nie wyraził na to zgody, krytykując pomysł burmistrza.

– Pańskie wystąpienie wywołało duże zdziwienie i wzbudziło niesmak w społeczności katolickiej. Wielu odbiera przebieg ostatnich wydarzeń jako lekceważenie przedmiotu religii, który ma wymiar aksjologiczny i jest nośnikiem wartości ewangelicznych, uznawany przez polski system oświaty za uniwersalne – czytamy w liście do burmistrza Bartosza Romowicza.

CZYTAJ: Arcybiskup Adam Szal nie przychylił się do prośby burmistrza gminy Ustrzyki Dolne. Religia pozostanie w szkołach w pełnym wymiarze godzin

Protest trwa. Zbierane są podpisy

Odmowa arcybiskupa Szala okazała się niewystarczająca, aby zamknąć sprawę. Akcję protestacyjną zainicjowało Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, które od dwóch tygodni zbiera podpisy osób opowiadających się po stronie, że katecheza w szkołach powinna pozostać w dotychczasowym wymiarze godzin.

– Do tej pory udało nam się zebrać ponad 2,5 mln podpisów i na tym jeszcze nie koniec – mówi Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia. – Według mnie burmistrzowi nie zależało na wdrożeniu swojego pomysłu, ale na zrobieniu zamieszania. Żądamy zaprzestania akcji kompromitującej naszą społeczność. Uważamy, że lekcje religii w szkołach są konieczne w dotychczasowej formie, bo służą kształtowaniu właściwych postaw młodych Polaków.

Stowarzyszenie zwołało również 11 stycznia br. w salce przy Kościele Najświętszej Maryi Panny w Ustrzykach Dolnych konferencję, w czasie której dyskutowano o zmniejszeniu godzin religii w szkołach.

– Lekcje katechezy są tak samo ważne, jak inne przedmioty szkolne – uzasadniał prezes Pęzioł. – Nie pozwolimy, aby zostały one wyrugowane ze szkół. Nie można być katolikiem, oczekując świeckiego państwa.

W dalszej części artykułu:

 • Co o pomyśle zmniejszenia liczby godzin nauczania religii w szkołach myśli przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych
 • Jak na protesty reaguje burmistrz Bartosz Romowicz i jakie kroki planuje powziąć w najbliższym czasie 
Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sabina Tworek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.