Super! Rusza budowa Domu Harcerza...

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja Urząd Miasta Zielona Góra
Leszek Kalinowski

Super! Rusza budowa Domu Harcerza...

Leszek Kalinowski

Inwestycja warta 8,2 mln zł ma być gotowa za dziewięć miesięcy. Nowa siedziba będzie dwa razy większa i z piękną salą koncertową.

Przetarg na budowę wygrała Skanska. Wczoraj prezydent Janusz Kubicki podpisł umowę z dyrektorem oddziału firmy Tomaszem Miłkowskim. I nie krył zadowolenia, bo Skanska dała się już poznać przy okazji wielu inwestycji w mieście. Budowała Centrum Sportowo-Rekreacyjne czy ostatnio Akademię Talentów. Najnowsza inwestycja ma być gotowa do 31 października br. Placówka stanie w miejscu dawnego hotelu asystenta WSP przy ul. Wyszyńskiego.

Obecna siedziba Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza liczy sobie 1.700 mkw., nowa będzie miała 2.442 mkw. Dzięki temu z oferty będzie mogło skorzystać jeszcze więcej dzieci. Dziś na 25 różnych zajęć przychodzi 1,5- 1,7 tysiąca młodych mieszkańców miasta. Zdaniem dyrektor placówki, Kingi Krutulskiej, liczba ta powinna wzrosnąć o około 13 procent. Będą też nowe propozycje.

- Chcemy pójść w stronę techniczną, bo widzimy, że taka jest potrzeba - podkreśla K. Krutulska. - Chodzi o zajęcia konstrukcyjne, z robotyki, modelarstwa. Ogólnie jesteśmy elastyczni. Jeśli nasze propozycje cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, rozwijamy je. Jeśli nie, rezygnujemy z nich i proponujemy nowe.

Jak dodaje dyrektorka Domu Harcerza, ważne jest także to, że nowy obiekt w pełni zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki sali koncertowej, która zaplanowano na drugim piętrze, podopieczni będą mogli prezentować szerszej publiczności swoje talenty piosenkarskie, muzyczne, plastyczne, literackie....

- Dla nas to naprawdę historyczny dzień. To ewenement w skali kraju - podkreślała K. Krutulska. - Miasta nie budują nowych domów kultury.

Nowy Dom Harcerza ma być  z czerwonej cegły i przestronnymi, oszklonymi salami i miejscem, gdzie będą się odbywały koncerty
Wizualizacja Urząd Miasta Zielona Góra Nowy Dom Harcerza ma być z czerwonej cegły i przestronnymi, oszklonymi salami i miejscem, gdzie będą się odbywały koncerty

Dyrektor oddziału Skanskiej Tomasz Miłkowski podkreśla, że firma dołoży wszelkich starań, by zadanie wykonać jak najlepiej i terminowo.

- Sam jestem ojcem trójki dzieci. Dobrze wiem, jak ważną rolę odgrywają tego typu placówki - mówił. - Oczywiście, dla nas to biznes, ale mam też ogromną satysfakcję, że będziemy budować tak potrzebny mieszkańcom obiekt.

Dom Harcerza przeprowadzi się do nowej siedziby, by na jego miejscu rozbudowała się szkoła muzyczna. Plan jest taki, by dzieci i młodzież nie musiały biegać do południa do szkół podstawowych i innych, a po lekcjach - do szkoły muzycznej. To dlatego utworzono Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia (teraz mieści się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych). Inna możliwość to kształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Placówki te znalazłyby się pod jednym dachem nowoczesnej szkoły przy ul. Dzikiej.

- W tej chwili trwają prace nad projektem. Ministerstwo kultury obiecuje pieniądze na rozbudowę - mówi J. Kubicki. - Liczymy, że uda się w przyszłym roku ten projekt zrealizować.
- Cieszę, że wreszcie zniknie ta rudera - cieszy się pani Grażyna z ul. Wyszyńskiego pokazując dawny hotel asystenta. Ale nie wszyscy się cieszą. Są głosy, że będzie większy ruch i hałas w tym miejscu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.