Święta, sylwester w górach, nad morzem? Dojedziemy tam koleją?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem / Polska Press
Jarosław Miłkowski

Święta, sylwester w górach, nad morzem? Dojedziemy tam koleją?

Jarosław Miłkowski

Od tygodnia obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Czy „pozwoli” nam on dojechać na święta czy sylwestra do popularnych kurortów?

Najlepiej mają mieszkańcy Zielonej Góry. Z południowej stolicy Lubuskiego można wybrać się do Jeleniej Góry. Pociąg wyjeżdża o 7.32, by pod Sudety dotrzeć o 11.27. Podróż można zaplanować w każdy dzień, bo ten skład kursuje i w święta, i w sylwestra. Z Zielonej Góry dojedziemy także nad morze. Pośpieszny „Bachus” do Gdyni rusza o 8.49, a u celu jest o 14.06.

Do Gdyni dotrzemy też z Rzepina. Stąd pociąg odjeżdża o 16.08. Ale jeśli chcielibyście skorzystać z niego w ten weekend, to i w sobotę, i w niedzielę rusza dwie minuty wcześniej.

Z Gorzowa czy Kostrzyna nad morze bezpośrednich połączeń nie ma. Kto jednak zdecyduje się na podróż do Świnoujścia, może wybrać się z przesiadką w Krzyżu (to „tradycyjna” stacja przesiadkowa dla części podróżnych z północy regionu). Stąd o 8.13, 15.06 i 18.03 wyjedzie codziennie. Warto pamiętać, że pociągi Krzyż - Świnoujście, które o 4.10, 11.02 i 18.41 jeżdżą przed świętami, w dni świąteczne nie kursują.

Z Krzyża można również wybrać się do Zakopanego. Pociąg rusza o 22.21, a w stolicy Tatr melduje się po świcie. Uwaga, nie kursuje jednak 24 i 31 grudnia.

Boże Narodzenie, sylwester i Nowy Rok to czas, gdy nie wszystkie pociągi wyjeżdżają na tory. Z Rzepina w pierwszy i drugi dzień świąt nie pojedziemy o 9.52 do Berlina, a 24 i 31 grudnia - o 18.08 do Warszawy.

Z Zielonej Góry w wigilijny czwartek i świąteczny piątek nie pojedziemy nie tylko o 6.05 „Lechem” do Warszawy, ale też kilkoma osobowymi. Nie będzie pociągów o 6.31 do Gorzowa (nie pojedzie 25 grudnia), o 12.22 i 13.51 do Legnicy, o 18.43 do Żagania (wszystkie nie pojadą 25 grudnia i 1 stycznia).

W świąteczne dni nie będą także kursowały niektóre pociągi z Gorzowa. 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia nie pojedzie ten o 7.00 do Krakowa i Warszawy. Do stolicy nie wyjedziemy również 24, 25 i 31 grudnia o 23.29.

O zawieszonych połączeniach z Gorzowa i Zielonej Góry warto pamiętać choćby ze względu na to, że nie dojedziemy nimi do m.in. do Poznania i Konina.

Niedogodności w podróży dotyczą dni świątecznych. Z nowego rozkładu jazdy PKP, który wszedł w niedzielę, 13 grudnia, część podróżnych może być zadowolona. Z Gorzowa, z którego dotychczas był tylko jeden pociąg do Warszawy, teraz pojechać można aż trzykrotnie: rano, po południu i wieczorem. Oprócz tego można bezpośrednio dotrzeć przez Częstochowę do Krakowa.

Na południu pojawiło się z kolei połączenie z Zielonej Góry do Legnicy oraz dwie pary pociągów z Żagania przez Żary do Węglińca. Intercity zwiększyło też liczbę połączeń z Warszawą. Wznowiono kurs do Przemyśla, chociaż pociąg omija Górny Śląsk. Więcej połączeń przybędzie w wakacje.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.