Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Świętojańska 8 w Białymstoku. Kamienica Perli Ginzburg

Zanim powstała posesja przy ul. Świętojańskiej 8, jej teren w XVIII i na początku XIX w. zajmował staw służący jako źródło wody dla sąsiedniego browaru Zanim powstała posesja przy ul. Świętojańskiej 8, jej teren w XVIII i na początku XIX w. zajmował staw służący jako źródło wody dla sąsiedniego browaru dworskiego, widoczny na mapie z 1810 r. (strzałka wskazuje lokalizację kamienicy przy ul. Świętojańskiej 8).
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Chociaż zachodnia - parzysta - pierzeja ul. Świętojańskiej dziś ma współczesne oblicze, warto pamiętać, że często pod nowoczesnymi elewacjami, współczesnym tynkiem i styropianem kryją się stare mury czasem ponad stuletnich budynków. Zgodnie z historycznymi podziałami między ul. Warszawską a ul. J. K. Branickiego znajduje się wciąż pięć posesji mających numery od 2 do 10. Poznaliśmy już historię posesji przy ul. Świętojańskiej 2. Posesje nr 4 i 6 nie zachowały się do dziś i ich miejsce zajmują nowe budynki mieszkalne. Starsze obiekty znajdują się natomiast pod nr 8 i 10. Są one ze sobą powiązane wspólną historią w najwcześniejszym okresie istnienia, mającą związek z użytkownikami i właścicielami tego miejsca - rodziną Polaków.

Pierwszą właścicielką posesji przy ul. Świętojańskiej 8 była Perla Ginzburg, córka Eliasza Polaka, właściciela fabryki włókienniczej działającej na rogu ul. Świętojańskiej i J. K. Branickiego oraz siostra Berko Polaka, który po ojcu przejął prowadzenie zakładu, doprowadzając go do rozkwitu. Majątek Polaków przy ul.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.