Sześćdziesiąte „Okno Życia“ w kraju

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Sześćdziesiąte „Okno Życia“ w kraju

Liliana Hachani

W Żarach jest już „Okno Życia“, realizatorzy projektu mają nadzieję, że będzie dobrze służyć mieszkańcom.

Od 1 czerwca Żary też mają swoje „Okno Życia“. Powstało w 105 Szpitalu Wojskowym, z inicjatywy wielu ludzi dobrej woli. Jest 60 -tym w Polsce, a trzecim w województwie lubuskim, jedno jest już w Zielonej Górze i jedno w Gorzowie.

„Okno Życia“ swój początek ma w Niemczech. Pierwsze takie okno otworzyła niemiecka pastorka po wyznaniach kobiety, która urodziła dziecko w wyniku gwałtu. Później pomysł przyjął się również w innych krajach. Pierwsze takie okno w Polsce otworzono w 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Później bardzo szybko powstawały kolejne, do dziś było ich w całym kraju 59. Większość z nich prowadzą siostry zakonne, tylko sześć okien jest w szpitalach, a żarskie jest pierwszym , które otworzono w szpitalu wojskowym.


90 dzieci w całym kraju pozostawiono w oknach życia do 2016 roku. Okna uratowały im życie

Wszystkie, bez względu na to, gdzie się znajdują i kto je obsługuje mają ratować życie, dawać matkom wybór w podejmowaniu trudnych decyzji. Z danych statystycznych Policji wynika, że odkąd działają „Okna Życia“ spadła liczba przypadków dzieciobójstwa. Pozostawione dziecko zostaje objęte opieką, ma szansę na adopcję. Może trafić do rodziny, która go pokocha i stworzy mu dom. Matka zaś ma świadomość, że jej dziecku nie dzieje się krzywda, że dokonała właściwego wyboru. Bo jak mówi jeden z inicjatorów powstania Żarskiego okna, ks. Paweł Konieczny - Nie wystarczy powiedzieć, że nie wolno zabijać, matkom trzeba dać jakąś alternatywę.

Powstanie „Okien Życia„ w Polsce uratowało już wiele dzieci, do 2016 roku było ich 90. Dla nich wszystkich pozostawienie w oknie być może było jedyną szansą na życie.

- Te dzieci, które z różnych, często dramatycznych przyczyn pozostawiane są w „Oknach Życia“ to nasza przyszłość. Ratując jedno dziecko, stwarzamy możliwość, że kiedyś, w przyszłości stanie za nim wielka rodzina - powiedział biskup Tadeusz Lityński. Na oficjalnym otwarciu bp. T. Lityński poświęcił żarskie „Okno Życia“ i pomodlił z zebranymi.
Sama data otwarcia „Okna Życia“ też nie była przypadkowa, realizatorom projektu bardzo zależało na otwarciu w Dniu Dziecka, aby podkreślić wagę wydarzenia.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.