Kaśka Borek

Szybciej pójdziemy na emeryturę! Bo będzie nowy wiek emerytalny

przejście na emeryturę Fot. 123rf Decyzja o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę będzie należała do nas. A to dlatego, że od października 2017 roku w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na emeryturę będzie można iść - ale wcale nie będzie trzeba
Kaśka Borek

Od 1 października 2017 roku będzie obowiązywał nowy, obniżony wiek emerytalny.

Żeby iść na emeryturę, trzeba złożyć wniosek

Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć wniosek oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty.

Ale kiedy możemy złożyć taki wniosek? Z przepisów wynika, że miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ale ile on teraz wynosi? Jeszcze parę lat temu sprawa była prosta: każda kobieta, która spełniała określone warunki, mogła otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat. Mężczyzna - po ukończeniu 65 lat. Obecnie jednak nie jest tak łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi wiek emerytalny. Dlaczego? Otóż 1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna. Wprowadziła wiele zmian. Główną nowością było jednak właśnie podniesienie wieku emerytalnego - docelowo do poziomu 67 lat - zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Miało to się odbywać stopniowo, było zaplanowane na lata.

Od 1 października 2017 roku te wszystkie ustalenia trafią jednak do kosza - bo wrócimy do tych samych zasad, które obowiązywały przed reformą z 2013 roku.

Tak będzie już jesienią

Nowy, obniżony wiek emerytalny będzie wynosił dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn - 65 lat. Czyli wrócimy do tego, co było.

Te zmiany są już pewne, formalnie zatwierdzone. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do nich od dłuższego czasu. Z jednej strony, wdrażając nowy sposób wyliczania świadczeń w systemie komputerowym. Z drugiej strony, przystosowując się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia kompletnej informacji na temat uprawnień emerytalnych.

I tak od lipca 2017 roku w placówkach ZUS spotkasz specjalnych doradców emerytalnych. Wyjaśnią potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury. W specjalnym kalkulatorze wyliczą wysokość przewidywanego świadczenia - w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Bo emerytura będzie prawem, nie obowiązkiem

Tak, decyzja o przejściu na emeryturę będzie należała do nas. W wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) będzie można iść na emeryturę - ale wcale nie będzie trzeba.

W praktyce każdy z nas samodzielnie zadecyduje o momencie zakończenia swojej aktywności zawodowej - biorąc pod uwagę stan zdrowia, sytuację rodzinną, pozycję na rynku pracy, oczekiwania dotyczące wysokości przyszłego świadczenia. Ustawa określa bowiem tylko minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

Co z okresem ochronnym

Istotą przywrócenia dawnego wieku emerytalnego jest także zapewnienie możliwości pracy do osiągnięcia wymaganych lat. Z tego też powodu przepisy, które go określają, zapewniają jednakowy, czteroletni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Czyli osoby, które skończą 60/65 lat, począwszy od października 2017 roku, nadal będą mogły korzystać z okresu ochronnego.

Warto przy okazji przypomnieć, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli od 1 września 2017 roku.

konsultacja merytoryczna: oddział ZUS W ZIELONEJ GÓRZE

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.