Tajemnica pałacu Scharfenberg. Trzeba rozkopać las, żeby odkryć dowody zbrodni

Czytaj dalej
Krzysztof Strauchmann

Tajemnica pałacu Scharfenberg. Trzeba rozkopać las, żeby odkryć dowody zbrodni

Krzysztof Strauchmann

Po wojnie swoją katownię urządziły tu UB i NKWD. Instytut Pamięci Narodowej podejrzewa, że wokół rozciąga się kolejne cmentarzysko Żołnierzy Wyklętych. Na Scharfenbergu UB wymordowało pierwszą grupę partyzantów Bartka - uważa prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. - Drugą grupę zabito na lotnisku w Starym Grodkowie, a trzecią w Barucie.

Jak długo, w jesienny deszczowy dzień, można stać nad wykopem i patrzyć, jak łyżka koparki wybiera kolejne tony piaszczystej ziemi? Długo. Nastrój wyczekiwania, świadomość, że uczestniczy się w czymś ważnym, udzielają się chyba wszystkim. Doświadczonym archeologom z biura poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej, wolontariuszom z wykrywaczami, członkom stowarzyszenia historycznego Kryptonim T IV, dziennikarzom. Wszyscy wypatrują, czy wśród odłamków cegieł pojawi się coś charakterystycznego, biel ludzkich kości.

 • Informacji o Scharfenbergu nie ma w przewodnikach czy historycznych opracowaniach. Zachowały się dwie przedwojenne widokówki okazałego pałacyku, wybudowanego prawdopodobnie w latach 20. ubiegłego stulecia.
 • W gminnej ewidencji zabytków nie ma ani słowa o tym, kto, kiedy i dlaczego pałac rozebrał. A zrobiono to starannie, do fundamentów, wywożąc gdzieś cały materiał budowlany.
Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.