Tak świętował "Baczyński"

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Tak świętował "Baczyński"

Edward Gurban

Młodzież z LO w Nowej Soli rywalizowała w konkursach. Recytowała poezję, malowała murale i przebierała się. Ci bardziej usportowieni ścigali się w biegu patrolowym i strzelali do tarczy z wiatrówki.

Nie da się ukryć, że był to wyjątkowy tydzień w życiu szkoły. Przez siedem dni ochodzono święto patrona, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i żołnierza, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek uczniowie wszystkich klas kolejno oglądali film „Baczyński”. We wtorek odbył się ogólnopolski konkurs recytatorski „Baczyniak”. Przypomnijmy, że wygrał w nim Aleks Joński, „malując” słowami wojenne doświadczenia Baczyńskiego w „Autobiografii”. III miejsce zdobyła Julita Jania, wieszcząc „Noc samobójczą”, a Kacper Freitag został wyróżniony za recytację wiersza „Ten czas”. W środę otwarto wystawę fotograficzną „Spacer po Warszawie 1944-2015” oraz na parterze szkoły umieszczono fotogramy z tłumaczeniami wierszy Baczyńskiego na język angielski (jeden po niemiecku).

W czwartek rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy strój z lat 20. 30. i 40.

Najlepszy strój miała Daria Jaworowska z kl. II, która wiernie oddała ubiór powstańczej sanitariuszki. nagrodzone stroje wykonali także Kacper Freitag, Agnieszka Malaczewska, Daria Rosińska i Miłka Patelka. Ostatnim dniem obchodów był piątek 11 marca. W tym dniu rozstrzygnięto konkurs na mural oraz rozegrano bieg patrolowy, zorganizowany przez nauczycieli wf, Bogdana Janowskiego i Radosława Abramczyka. Za najlepszy projekt muralu uznano dzieło Weroniki Słobodzian z kl. II b. II nagrodę przyznano Natalii Sahaj, która wykonała rysunki wyeksponowane w katakumbach.

W biegu patrolowym uczestnicy musieli pokonać trasę ok. 600 metrów, na punktach kontrolnych odpowiadać na pytania związane z powstaniem, a na końcu oddać strzały z pistoletu wiatrówki do tarczy.

Najlepiej spisali się uczniowie klasy I b LO w składzie: Martyna Rygiel, Kamila Pogoda, Jakub Stankiewicz i Jakub Stryczek. Za nimi byli maturzyści, klasa druga LO oraz Gimnazjum nr 1 i 2.

- Wymyśliłam to tak, żeby wydatniej uczcić pamięć Patrona szkoły. Do tego służyły imprezy towarzyszące ogólnopolskiemu konkursowi recytatorskiemu „Baczyniak”, takie jak film o Baczyńskim, konkurs na strój z epoki XX - lecia międzywojennego, wystawa plastyczna, konkurs na mural, czy bieg pamięci powstania warszawskiego. Zrobiliśmy to przy pomocy grona nauczycielskiego i młodzieży. Można było pobudzić w niej postawy patriotyczne. Gdyby nie zaangażowanie młodzieży, to nic by się nie udało. Uczniowie sami przychodzili i pytali, w czym mogą pomóc? – przyznała Aneta Bilińska, główna organizatorka Dni Patrona.

- Więcej dowiedzieliśmy się o patronie szkoły, imprezy przybliżyły nam czasy, w których żył. Lepiej poznaliśmy innych uczniów i nauczycieli szkoły, pogłębiła się więź między nami – cieszyła się Kamila Pogoda z klasy I b Liceum Ogólnokształcącego.

- Podobał mi się dzień z konkursem na strój z dawnych lat. każdy się starał, jak mógł. wszystkich to zainteresowało. Dzięki biegowi patrolowemu, utrwaliły się informacje o powstaniu warszawskim i poecie Baczyńskim – dodał jej kolega z klasy, Jakub Stryczek.

- Zaangażowałam się w to, bo prosiła mnie o to nauczycielka wf, pani Małgorzata Szymańska. Razem z panią Bilińską przygotowałam konkurs na mural. Wzięłam też udział w konkursie na dawny strój, bo bardzo mi się podoba moda lat 20. Inicjatywa Dni patrona jest bardzo fajna. Skoro można zrobić coś takiego, jak wyjście poza program nauczania, to czemu nie – potwierdza jedna z najbardziej zapracowanych, Agnieszka Malaczewska z kl. II b.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.