Takie urządzenia pomagają ratować życie. Niestety, wciąż jest ich w użyciu zbyt mało

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Takie urządzenia pomagają ratować życie. Niestety, wciąż jest ich w użyciu zbyt mało

Tomasz Kapica

W kędzierzyńskim starostwie zakupiono i wystawiono publiczny defibrylator. To pierwsze takie urządzenie w powiecie.

Defibrylator zamontowano na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Aparat do ratowania życia przekazuje na głos, co krok po kroku powinno się wykonać i jest bardzo intuicyjny w obsłudze.

- To jedyne takie urządzenie w powiecie, wpisane do bazy ogólnopolskiej - podkreśla Adam Lecibil, rzecznik prasowy starostwa. - Defibrylacja daje ogromną szansę na uratowanie życia człowieka.

W praktyce defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.

Aby skorzystać z publicznego defibrylatora wystarczy zbić szybkę z kluczem i otworzyć szafkę, która znajduje się na korytarzu urzędu. Starostwo zapłaciło za niego 5 tysięcy złotych. Urząd chce promować tego typu inicjatywy i zachęcać inne samorządy oraz instytucje, aby ułatwiały dostęp i finansowały zakupy publicznych defibrylatorów.

Na Opolszczyźnie najwięcej takich urządzeń jest w stolicy regionu - aż 15. Większość z nich to urządzenia „firmowe”, przeznaczone przede wszystkim dla pracowników różnych zakładów pracy.

Kilka takich urządzeń znajduje się także w Prudniku i w Kluczborku, jedno w Głogówku, w Krapkowicach czy Zdzieszowicach.

W całym regionie jest 13 defibrylatorów publicznych z których można skorzystać przez całą dobę. W całej Polsce takich urządzeń jest już 1,5 tysiąca.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.