Tanie obiady w każdej szkole? Izba to oceni

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
hel

Tanie obiady w każdej szkole? Izba to oceni

hel

Czy uczniowie szkoły społecznej otrzymają, tak jak dzieci z placówek publicznych, obiady po zniżkowych cenach, zdecyduje Regionalna Izba Obrachunkowa.

- Opinia tej instytucji będzie dla nas wiążąca - mówi Anna Samel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Augustowie.

Inne, którymi Ratusz dysponuje, wskazują, że posiłek przygotowywany w jednej ze szkół nie może być sprzedawany podmiotowi zewnętrznemu. A takim właśnie jest placówka prowadzona przez stowarzyszenie.

Od nowego roku uczniowie augustowskich szkół mogą jeść tanie obiady. Każdy z nich kosztuje 3,50 złotych. Oczywiście, za taką kwotę trudno przygotować posiłek, więc dopłaca miasto.

- Z oferty korzysta około 700 dzieci - informuje Wojciech Walulik, inicjator akcji i burmistrz miasta.

Posiłki przygotowywane są w kuchni jednej ze szkół i rozwożone do pozostałych. Ale tylko tych, dla których organem prowadzącym jest miasto. Uczniowie szkoły społecznej, jeśli także chcieliby jeść obiady, musieliby ponosić faktyczne koszty ich przygotowania. To zbulwersowało rodziców.


- W czym nasze dzieci są gorsze od uczniów miejskich placówek? - zastanawiają się. - Mieszkamy w tym samym mieście, płacimy podatki, a nie uczestniczymy w miejskich projektach. Uważamy, że nie jest to sprawiedliwe.

Augustowscy włodarze tłumaczą, że nie mogą wspierać prywatnych podmiotów. Taką opinię wydał kilka miesięcy temu zarówno radca prawny Ratusza, jak i kuratorium. Ale, by mieć stuprocentową pewność wystąpili jeszcze z prośbą o stanowisko do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta jeszcze się nie wypowiedziała. Miasto spodziewa się opinii w marcu. - Jeśli izba zdecyduje, że możemy, to na pewno do programu włączymy także uczniów niepublicznej szkoły - zapewnia Anna Samel.

Walulik dodaje, że bardzo docenia działalność niepublicznej szkoły, chce współpracować i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodziców, czy nauczycieli, ale musi przestrzegać prawa.

hel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.