Teraz serce Lubuskiego będzie biło mocniej...

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Teraz serce Lubuskiego będzie biło mocniej...

Leszek Kalinowski

Wicepremier Jarosław Gowin przyjął wczoraj z rąk rektorów UZ i PWSZ w Sulechowie wniosek o połączeniu obu uczelni

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje 11,5 tysiąca żaków, na sulechowskiej uczelni - 370 osób. Niż demograficzny daje się wszystkim we znaki. Maturzystów ubywa z roku na rok. Przed uczelniami trudne czasy. Nic więc dziwnego, że polityka państwa jest, by promować łączenie się uczelni. By stały się one silnymi ośrodkami akademickimi.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie stanie się od nowego roku akademickiego wydziałem zamiejscowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wczoraj rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński i rektor PWSZ prof. Marian Miłek podpisali porozumienie między uczelniami. Serdeczne uściski wicepremier Gowin, skomentował: - Widać, że ten związek ma charakter bardzo serdeczny.

Następnie rektorzy złożyli na ręce wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wniosek o konsolidacji uczelni.

- Dzisiejsza uroczystość to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla UZ, PWSZ, ale dla całego województwa lubuskiego - mówił minister. - Uniwersytet jest bijącym sercem Lubuskiego. Od dziś to serce zaczyna bić jeszcze mocniej. Dzięki tej modelowej konsolidacji, za którą chciałbym bardzo serdecznie podziękować obu panom rektorom i społecznościom akademickiej, wzmocni się potencjał naukowy województwa lubuskiego.

Jarosław Gowin podkreślił, że ministerstwo stawia na jakość kształcenia, a nie masowość. Do tej pory w naliczaniu dotacji liczyła się liczba żaków. Teraz ważniejsze są inne kryteria.

Uczelnie regionalne martwiły się, że na nowych zasadach stracą. UZ zyskał. Dotacja jest większa o 3,5 proc. (to więcej o 3,7 mln zł).

- Dodatkowo po połączeniu uniwersytet zyska kolejne 3 procent - mówił prof. Kuczyński. - Czyli zwiększy się dotacja o około 3,4 mln zł.

Ale to jeszcze nie wszystko. Poseł Artur Zasada dodał, że UZ będzie mogło korzystać z różnych programów przeznaczonych dla łączących się uczelni. W sumie do wydania jest 250 mln zł. Zważywszy na to, że pierwsze wniosek o połączeniu złożyły Kielce (konsolidacja z uczelnią w Sandomierzu), a my jako drudzy, szanse nawet na kilkadziesiąt milionów złotych są duże.

Prof. Marian Miłek dodał, że korzystając z kadry uniwersyteckiej w miarę szybko zamiejscowy wydział UZ w Sulechowie powinien dojść do kształcenia na drugim stopniu (magisterskim, bo dziś są to studia zawodowe). Wniosek o konsolidacji został złożony. Kiedy można spodziewać się decyzji?

Moja obecność jest dowodem na to, że wniosek nie będzie długo czekał na decyzję. Możecie też państwo domniemywać, jaka ta decyzja będzie...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.