Toruń żegna prezydenta Adamowicza. Przebieg uroczystości na telebimie w Dworze Artusa

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Tomasz Wersocki

Toruń żegna prezydenta Adamowicza. Przebieg uroczystości na telebimie w Dworze Artusa

Tomasz Wersocki

Dziś w Gdańsku odbędzie się pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. Przebieg uroczystości w Toruniu można będzie śledzić na telebimie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12 w gdańskiej Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem tamtejszego metropolity , arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W pogrzebie wezmą udział również przedstawiciele samorządowców z Torunia. Na uroczystościach w Gdańsku pojawi się prezydent Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku - Ryszard Bober.

Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na bezpośredni udział w pogrzebie tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza w Gdańsku, będą mogli skorzystać z możliwości obejrzenia uroczystości pogrzebowych na telebimie w toruńskim Dworze Artusa.

- Wszystkich nas bardzo dotknęła ta tragedia, jeśli torunianie chcą oglądać pogrzeb prezydenta Adamowicza w skupieniu, to umożliwimy im to - podkreśla Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Telebim z ekranem o powierzchni 15 metrów kwadratowych będzie dostępny dla wszystkich chętnych od godz. 12 w sali wielkiej Dworu Artusa.

Jeszcze tylko dziś można było pozostawić swój ślad pamięci w księdze kondolencyjnej o zmarłym tragicznie prezydencie Gdańska . Do tej pory zrobili to m.in. biskup toruński Wiesław Śmigiel czy wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego - Zbigniew Ostrowski.

„Żegnamy dziś człowieka wybitnego. Samorządowca, który dosłownie życie oddał dla Gdańska. W takim momencie przychodzą mi na myśl tylko słowa modlitwy: Niech Dobry Bóg otoczy śp. Pawła płaszczem miłosierdzia” - napisał w księdze bp Wiesław Śmigiel. Z kolei Zbigniew Ostrowski w następujący sposób odwołał się do wydarzeń w Gdańsku: „Taki żal…i taki wstyd, że wydarzyło się to w Polsce 2019. Niech ta ofiara nie pójdzie na marne. Spoczywaj w pokoju. Prawdziwa Polska, dobrzy szczerzy ludzie są z Tobą”.

Przypomnijmy, że w Toruniu od kilku dni na znak uczczenia pamięci prezydenta Adamowicza flagi na masztach opuszczono do połowy oraz ustrojono kirem. Odwołano także imprezy rozrywkowe w miejskich instytucjach. W ten weekend nie odbędą się m.in. koncert grup De Indigo i In The Vana w Od Nowie, ekumeniczny koncert Fundacji Światło czy turniej gry w Książnicy Kopernikańskiej. Wszystkie z nich zostały przełożone.

Tomasz Wersocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.