TOWARZYSTWO WSPIERANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z CUKRZYCĄ

Czytaj dalej
Materiał informacyjny TOWARZYSTWA WSPIERANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z CUKRZYCĄ

TOWARZYSTWO WSPIERANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z CUKRZYCĄ

Materiał informacyjny TOWARZYSTWA WSPIERANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z CUKRZYCĄ

Towarzystwo Wspierania Dzieci I Młodzieży powstało w 2010 roku. Celem działania Towarzystwa jest wsparcie w chorobie oraz integrowanie dzieci i młodzieży z cukrzycą oraz ich rodzin przez wspólne spotkania, szkolenia, wymianę doświadczeń.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, jej zaistnienie zaburza funkcjonowanie organizmu i stanowi zagrożenie podstawowych wartości takich jak zdrowie i życie. Jeśli dotyczy dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny, dotykając wszystkich sfer jej życia.

Na co dzień stawia przed osobą nią dotkniętą wiele wyzwań związanych z prowadzeniem leczenia – dotyczy to obsługi sprzętu medycznego takiego jak glukometry, wstrzykiwacze do insuliny, pompy insulinowe wraz ze stałym monitoringiem glikemii i rzecz najważniejsza wdrożenie się do samokontroli, bez której nie ma prawidłowego leczenia. Obecnie w monitoringu całodobowym glikemii pomocne są aplikacje na telefon stworzone przez firmy obsługujące diabetyków.

Poza tymi podstawowymi działaniami potrzebna jest również osobom zainteresowanym wiedza jak radzić sobie z możliwymi gwałtownymi wahaniami poziomu cukru, czyli zapobieganie i postępowanie przy niedocukrzeniach lub zbyt wysokich poziomach cukru we krwi, odpowiednie postępowanie w przypadku aktywności fizycznej oraz dopasowaniem odpowiednich dawek insuliny do spożywanych posiłków.

Pacjent lub jego opiekunowie na co dzień podejmują decyzje dotyczące dawkowania insuliny – to oni ponoszą cały ciężar leczenia, każda podejmowana przez nich decyzja ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia teraz jak i w przyszłości.

Źle prowadzona cukrzyca, źle wyrównane poziomy cukru mają znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu i mogą być przyczyną tzw. późnych powikłań cukrzycowych. 70% wszystkich amputacji wykonywanych w Polsce przeprowadza się z powodu zespołu stopy cukrzycowej! Z powodu późnych powikłań cukrzycowych – największa ilość pacjentów dializowanych z powodu niewydolności nerek to pacjenci z nefropatią cukrzycową!!! Żeby zapobiegać tym strasznym statystykom, żeby życie z cukrzycą nie okazało się życiem drugiej kategorii należy docierać do jak największej liczby osób uświadamiając im znaczenie profilaktyki, zdrowego stylu życia i odżywiania, należy uświadamiać im że to oni mają wpływ na swoje zdrowie i życie.

Często zaraz po usłyszeniu diagnozy trudno jest złożyć w całość wszystkie informacje, zalecenia, nowe obowiązki związane z leczeniem i kontrolą, dlatego tak ważne jest żeby zaraz na początku spotkać się z ludźmi, którzy już sobie poradzili z najtrudniejszymi chwilami związanymi z pogodzeniem się z chorobą i z wymaganiami jakie ona stawia.

A to dopiero początek – pozostają jeszcze nowe sytuacje w grupie zdrowych rówieśników, w szkole w środowisku, w którym dziecko ma odnaleźć się na nowo i poradzić sobie z podejmowaniem na co dzień decyzji dotyczących dawkowania leku i odpowiedniego skomponowania posiłku, który zapewni prawidłowe poziomy cukru.

Dlatego hasłem przewodnim naszego Towarzystw jest „razem można więcej!”

Dlatego regularnie raz w miesiącu spotykamy się w grupie mogąc dzielić się istotnymi informacjami dotyczącymi bezpiecznego funkcjonowania w „słodkiej rzeczywistości”.

Dzięki tym spotkaniom możliwe jest przekazanie zainteresowanym informacji o nowościach świata medycznego ułatwiającym codzienne starania związane z uzyskaniem normoglikemii /spotkania z przedstawicielami firm farmaceutycznych/, prowadzenie szkoleń przypominających i uzupełniających podstawową wiedzę /spotkania z edukatorami diabetologicznymi lub lekarzami/.

Poza regularnymi, sobotnimi spotkaniami, Towarzystwo organizuje wyjazdy wakacyjne - które dają możliwość nauki, reedukacji i wspólnej zabawy, dodatkowo pozwalając na zobaczenie jak z cukrzycą radzą sobie inni. W cukrzycy niezmiernie ważna jest wiedza i umiejętności, ponieważ przekłada się to na sposób w jaki osoba chorująca na cukrzycę będzie z nią żyć i jaka będzie jakoś jej życia dlatego na turnusach wakacyjno – szkoleniowych jest czas na przypomnienie i uzupełnienie podstawowych informacji dotyczących postępowania w wysiłku fizycznym i sprawdzenia ich działania w praktyce, obliczania i oceny WW i WBT, zasad prawidłowego odżywiania, radzenia sobie z sytuacjami niecodziennym, z wysokimi poziomami i spadkami poziomu cukru. Bardzo ważnym aspektem tych wyjazdów jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności samodzielnie bez kontroli rodziców, udowodnienia sobie i innym, że można naprawdę sobie poradzić z wyzwaniami, jakie stawia przed człowiekiem cukrzyca.

W tej całej edukacyjno – wspierającej działalności Towarzystwa jest również miejsce na zabawę i spotkania integracyjne dla dzieci, młodzieży i rodziców. Do tego typu spotkań genialną okazją jest Dzień Dziecka, który co roku zostaje uczczony na przykład wyjściem do zoo, albo wspólnym spotkaniem przy grillu pod Wrocławiem.

W działalności Towarzystwa Wspierania Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą najważniejsze jest prowadzenie szkoleń, reedukacji i warsztatów mających na celu pogłębienie wiedzy wśród młodych diabetyków - bo to wiedza i motywacja umożliwiają poprawę jakość życia, oraz dają szansę na szczęśliwe życie nie naznaczone przez konsekwencje niewyregulowanej cukrzycy.

Opanowanie procesu samokontroli oraz podstawowych umiejętność w stopniu dobrym dają osobie chorującej na cukrzycę możliwość realizacji wszystkich swoich marzeń i planów.

Przez prowadzenie edukację i reedukacji, przez szkolenia i rozmowy umożliwiające wymianę doświadczeń mamy możliwość wpływać na życie młodych ludzi i ważne jest dla nas, żeby uwierzyli oni w swoje możliwości, żeby cukrzyca nie stała się dla nich zbyt dużym obciążeniem – żeby mieli takie same szanse na rozwój jak ich zdrowi rówieśnicy.

Dla nas ważne jest to, żeby „słodkie” dzieci miały równy start i szanse.

50-084 Wrocław, ul. Stanisława Małachowskiego 10/9

e-mail: [email protected]

http://www.wroclawskie-slodziaki.pl/

Materiał informacyjny TOWARZYSTWA WSPIERANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z CUKRZYCĄ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.