Tożsamość. O czym porozmawiamy od poniedziałku?

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Tożsamość. O czym porozmawiamy od poniedziałku?

Agata Pustułka

Wokół jakich wartości powinniśmy budować tożsamość regionu? Czy wygra tę rywalizację nurt śląski? A może trzeba zmienić granice województwa, bo będzie wtedy łatwiej o integrację? Na te pytania trzeba szybko znaleźć odpowiedź.

W sobotę w „Dzienniku Zachodnim” spojrzymy na region z punktu widzenia Podbeskidzia i aspiracji stolic dawnych województw. Liczymy na gorącą dyskusję, którą zapoczątkuje Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Programowej Niezależni.BB

Chcemy znaleźć odpowiedź na pytania, czy możliwa jest budowa "Nowego Śląska" w starych granicach. - Nie czujemy się tu jak u siebie - wyjaśnia Okrzesik. Przypomina symboliczny epizod z przyjmowania przez Sejmik Śląski godła województwa. Zdaniem naszego rozmówcy, fundament województwa oparto na historycznym kłamstwie. Rozmowa pod rozwagę dla wszystkich.

W niedzielę też nie zapomnijcie o nas - czekamy w internecie. Mamy dla Was sondę.
Pytanie, które postawimy nie jest proste. Chcemy poprosić o głosowanie: jakich rozstrzygnięć administracyjnych oczekują mieszkańcy województwa śląskiego: bardziej z Opolem, bez Częstochowy, a może najlepiej będzie nam wszystkim razem? Głosujcie na www.dziennikzachodni.pl

W poniedziałek przedstawimy mapę regionalnych organizacji. Jakie są ich cele? Czy jest możliwy ogólnoregionalny "okrągły stół" i przede wszystkim scenariusze zmian na mapie administracyjnej. Pokażemy też wyniki sondy.

Chcemy się dowiedzieć, czy podziały tożsamościowe, historyczne i kulturowe będą wzrastać i do jakiego momentu będą siłą, a kiedy staną się hamulcem rozwoju regionu.

We wtorek mamy dla Was prawdziwą ucztę. Wywiad ze stuprocentowym Ślązakiem. Jerzy Ciurlok mówi pięknie i mądrze o przeszłości i przyszłości. Tej lektury nie można pominąć. Dowiecie się m.in. czy Ślązacy nie lubią Polski oraz czy łatwo jest dzisiaj zrobić śląski coming out. - Strach przed Ślązakami jest strachem postkolonialnego hegemona, któremu poddani się wymykają i próbują odebrać swoją własność. Tego boi się centralistyczna władza. Podobny jest mechanizm strachu przed autonomią, a właściwie autonomiami - to jeden z fragmentów ważnej całości.

W środę spróbujemy znaleźć 10 spraw, wokół których powinniśmy budować tożsamość regionu. Musimy się docenić i polubić wzajemnie. Podbeskidzie nie może być tylko centrum turystyczno-usługowym dla Śląska, a Śląsk nie może wiecznie żyć z kamieniem węglowym u szyi. Częstochowa to nie tylko pielgrzymki , a Sosnowiec już dawno przestał być "Czerwonym Zagłębiem.

W czwartek czas na naszą "radę programową" i głos osoby, która ma w swoich rękach najważniejszy klucz do przyszłości, czyli edukację, czyli wychowywanie elit, czyli naukę tolerancji, której nigdy dość zwłaszcza w tak wciąż rozdartym województwie.

W dyskusji weźmie udział rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, który powie na jakich wartościach budować rozwój regionu i jakie powinny przyświecać nam cele.

4 idee dla Śląskiego w pigułce

"4 idee dla Śląskiego" są na Facebooku i Twitterze.

Dyskutujcie z autorami, dyskutujcie z redakcją DZ:
Facebook
4 Idee dla Śląskiego

Twitter
@4ideeslaskie

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.