Tramwaj z Bochum jeździ po trasie W-Z

Czytaj dalej
Krzysztof Spychała

Tramwaj z Bochum jeździ po trasie W-Z

Krzysztof Spychała

Łodzianie mogą sprawdzić, czy NF6D jest równie wygodny jak pesa Ma więcej od niej miejsc siedzących, ale klimatyzacji już nie MPK czeka na opinie pasażerów.

Dziś i jutro pasażerowie MPK, oczekujący na „dziesiątkę”, mogą się spodziewać, że zamiast pesy podjedzie na przystanek szaro-czerwony tramwaj typu NF6D. Potem przez kilka tygodni będzie kursował na innych liniach.

Miejski przewoźnik sprowadził go z Bochum w Niemczech. Po niezbędnych przeróbkach i próbnych jazdach przychodzi czas na sprawdzian w normalnym miejskim ruchu.

Wczoraj w nocy 28-metrowy (i 23-letni) tramwaj odbył ostatnią testową jazdę - z zajezdni przy ul. Telefonicznej do krańcówki na Retkini. Prowadził go Mirosław Kozioł - i nie szczędził słów uznania.

- Komfort pracy motorniczego jest nieporównywalny, to tak, jakby z malucha przesiąść się do mercedesa - mówi. - Tramwaj świetnie się prowadzi. Kabina wprawdzie nie jest klimatyzowana, ale duże boczne okna mają przesuwane szyby, jest również wydajny nawiew powietrza.

Brak klimatyzacji może się jednak latem dawać we znaki pasażerom, bo uchylne lufciki okien są dość małe.

- Będziemy je przerabiać na przesuwne, dużo większe - zapewnia Sebastian Grochala, rzecznik MPK.

Stare wagony typu 805, a tych po łódzkich torach jeździ przytłaczająca większość, porównania z NF6D nie wytrzymują. „Bochum” to pierwszy w Europie tramwaj niskopodłogowy (na 75 proc. powierzchni, nieco wyniesiona jest tylko podłoga przed kabinami motorniczego - są dwie, bo to pojazd dwukierunkowy). Miejsc siedzących jest o 30 więcej niż w pesie. Pasażerowie, wsiadając na przystanku, nie muszą szukać przycisku - drzwi otworzy im fotokomórka. Jeśli niemiecki tramwaj sprawdzi się na łódzkich ulicach, MPK sprowadzi jeszcze 34 takie pojazdy, bo ich cena jest atrakcyjna: wliczając modernizację wynosi ok. 1 mln zł. Nowa pesa jest 7 razy droższa.

MPK bardzo liczy na opinie pasażerów. Można je przekazywać, dzwoniąc na infolinię, tel. 42 638 90 20, 0 801 301 309 lub e-mailem na adres: opiniempk @mpk.lodz.pl albo: rzecznik @mpk.lodz.pl.

Krzysztof Spychała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.