Trochę potrwa zanim dworzec wypięknieje

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowicz

Trochę potrwa zanim dworzec wypięknieje

Jadwiga Aleksandrowicz

Powoli, etapami dworzec kolejowy przejęty przez miasto nabiera blasku, a poszczególne fragmenty wnętrz zaczynają pełnić nowe funkcje.

Dobiegł końca drugi etap prac rewitalizacyjnych na aleksandrowskim dworcu. Jedno jest pewne - bez wsparcia z zewnątrz miasto nie poradziłoby sobie z taką inwestycją.

- Samorząd województwa systematycznie wspiera prace renowacyjne. Korzystając z różnych źródeł finansowania przeznaczyliśmy do tej pory na ten cel dwa i pół miliona złotych - przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Burmistrz Andrzej Cieśla podkreśla, że to znacząca pomoc, ale dla ścisłości dodaje, że nie było to jedyne źródło dofinansowania. Przywracanie świetności zabytkowej dziewiętnastowiecznej budowli wspierało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewódzki konserwator zabytków. Jako doktor historii burmistrz zna wartość tego obiektu dla dziedzictwa narodowego, toteż nie raz, i nie dwa staczał boje o ratowanie budynku. Wiele wskazuje, że po zakończonych remontach może to być prawdziwa perła nie tylko w koronie miasta.

Biblioteka w komorze, wykłady w restauracji

Dotychczas odremontowano pomieszczenia dawnej komory celnej z zapleczem (przed remontami mieścił się tu dworzec autobusowy i kasy). W pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach nową siedzibę znalazła Miejska Biblioteka Publiczna, która dotychczas gnieździła się w wynajmowanym ciasnym budynku. Nowe lokum zbiegło się z 70-leciem placówki, toteż w najbliższy czwartek będzie tu uroczyste otwarcie połączone z jubileuszem książnicy, mimo że już od października nową siedzibę odwiedzają czytelnicy.

Od połowy listopada jest już też wyremontowana w ramach II etapu dawna sala restauracyjna dworca (to tu przy piecu siadywał Edward Stachura), która teraz ma charakter sali reprezentacyjnej, przeznaczonej na konferencje i koncerty. Jej użytkowanie zainaugurowało kolokwium historyczne z wystawą prac fotografujących aleksandrowskich seniorów z klubu „Obiektyw seniora”.

- W połowie stycznia planujemy tu zorganizować koncert kolęd z różnych stron świata - zapowiada burmistrz Cieśla.

Jeszcze dwa etapy i dworzec będzie jak nowy

Planuje także dalsze prace w budynku dworcowym - remont dachu nad holem głównym wraz z odtworzeniem witrażowego świetlika oraz remont kolejnych pomieszczeń. To zadanie na przyszły rok. Jeśli będą pieniądze, bo na razie są złożone wnioski o wsparcie finansowe. Ostatnim etapem prac ma być remont elewacji na pozostałej części budynku, ponieważ na razie jest piękny tylko fragmentami. To będzie wiązało się także z wymianą okien i drzwi.

W części dworcowego budynku są mieszkania i dopóki nie znajdą się nowe lokale dla lokatorów, ta część będzie straszyła sypiącymi się murami. Pomysł na rozwiązanie problemu jest. - Mamy miejsce na wybudowanie bloku, ale muszą się na to znaleźć pieniądze - nie ukrywa burmistrz.

Jadwiga Aleksandrowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.