Marcin Zasada

Trudne wybory przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W Koalicji Europejskiej i w PiS

Trudne wybory przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W Koalicji Europejskiej i w PiS
Marcin Zasada

Jedynka dla Jerzego Buzka - to jedyna pewna rzecz dotycząca śląskiej listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do europarlamentu. Sobotnia decyzja władz SLD o wspólnym starcie z PO pod szyldem KE oznacza najtrudniejszą w historii personalną układankę. W PiS wiele się wczoraj wyjaśniło.

Pozycja lidera dla premiera Buzka jest niepodważalna, ale trwa rywalizacja o drugie miejsce na liście. Dwójki dla siebie chce SLD: od miesięcy wiadomo, że kandydatem Sojuszu będzie jego lider w woj. śląskim, radny sejmiku Marek Balt. Nie wszyscy w Platformie są przekonani do takiej kolejności i rozważany jest pomysł, by na drugiej pozycji umieścić Mirosławę Nykiel, posłankę z Bielska. Gdyby do tego doszło (2-3 miejsca dla Balta i Nykiel) dopiero na czwartym miejscu wylądowałby Jan Olbrycht.

Byłoby to spore zaskoczenie: Olbrycht jest cenionym i wielokrotnie nagradzanym europosłem - w ubiegłym roku dostał nagrodę dla najlepszego eurodeputowanego zajmującego się sprawami ekonomicznymi i budżetowymi.

Jeszcze niżej, być może dopiero z szóstej pozycji, musiałby startować trzeci z obecnych eurodeputowanych PO, Marek Plura. Pięć lat temu dostał się do Parlamentu Europejskiego z piątego miejsca.

- Sytuacja jest skomplikowana przez umowę koalicyjną, ale i zasadę, by w pierwszej piątce były przynajmniej dwie kobiety - mówi polityk Platformy. - Olbrycht na dwójce oznaczałby trójkę dla kobiety, więc dopiero czwarte miejsce dla Balta, na które SLD się nie zgodzi. Balt na dwójce to trójka np. dla posłanki Nykiel, więc dopiero czwarte miejsce dla Olbrychta. Czekają nas trudne rozmowy.
Ciekawie jest również w PiS, w którym najpoważniejszymi kandydatami byli europosłanka Jadwiga Wiśniewska oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Mimo politycznego sukcesu Tobiszowskiego w sejmiku, jedynkę, to już oficjalne informacje, otrzymała jednak Jadwiga Wiśniewska.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.