Trują nie tylko „fajki”. Powietrze też

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Trują nie tylko „fajki”. Powietrze też

Hanka Sowińska

Zanieczyszczone powietrze zabija. To już nie hipoteza. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdza organizacja HEAL Polska.

Parafrazując powiedzenie: „Jesteś tym, co jesz”, można powiedzieć, że takie mamy płuca, jakie jest powietrze, którym oddychamy.

Ilość przeróżnych zanieczyszczeń (spaliny samochodowe, emisje z gospodarstw domowych czy zakładów przemysłowych) sprawia, że coraz częściej zapadamy nie tylko na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę. „Złe” powietrze to także przyczyna raka płuca.

Dotąd za głównego winowajcę tego rodzaju nowotworu uznawane było palenie papierosów.

- Najtragiczniejsze jest to, że w Polsce jedna trzecia mężczyzn umiera z powodu nowotworu płuca. Przyczyną jest papierosowy nałóg, który odpowiada za 95 proc. przypadków tej choroby

- twierdzi dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Według WHO, zanieczyszczone powietrze (jest klasyfikowane w tej samej kategorii co dym tytoniowy i promieniowanie UV) to jeden z kancerogenów powodujących raka płuca. W Polsce, z powodu smogu, przedwcześnie umiera ponad 40 tys. osób rocznie. Połowę stanowią ci, których zabił rak płuca. Takie dane w ostatnim czasie podała HEAL Polska, organizacja non profit, analizująca wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej.

Z corocznego raportu zachorowań na nowotwory wynika, że w Polsce, w 2013 r., odnotowano ponad 156,5 tys. nowych przypadków raka (o prawie 4 tys. więcej niż rok wcześniej). Prawie 19 proc. wszystkich zachorowań na raka u mężczyzn dotyczy płuca; zgonów jest znacznie więcej - stanowią prawie 31 proc. wszystkich „zejść” z powodu raka.

Od kilku lat onkolodzy odnotowują rosnącą liczbę raków płuca u kobiet - w 2013 r. ten nowotwór stanowił 8 proc. wszystkich przypadków raka u kobiet (był na miejscu drugim po raku piersi). Tragedią jest to, że u kobiet rak płuca jest liderem śmiertelnej listy (stanowi 15,9 proc. wszystkich zgonów).

W Kujawsko-Pomorskiem śmiertelna statystyka przedstawia się następująco: w 2013 r. z powodu nowotworu złośliwego zmarło w regionie 5321 pacjentów, w tym 2977 mężczyzn i 2344 kobiety. Największym zabójcą pozostaje rak płuca - dotyczy to kobiet i mężczyzn.

Najnowszy ranking WHO, dotyczący najbardziej skażonych miast w UE, pokazuje, że na 50 aglomeracji z trującym powietrzem aż 33 znajdują się w Polsce!

Na liście najbardziej zanieczyszczonych obszarów przeważają miasta z południa kraju. Nasz region na tej niechlubnej mapie „reprezentuje” Nakło, gdzie średnioroczne stężenie pyłu PM2,5 (drobniejszy i bardziej niebezpieczny) wynosi 33 mikrogramy na metr sześcienny. Tymczasem rekomendowane przez WHO stężenie to 10 mikrogramów na metr sześcienny (przekroczenie ponadtrzykrotne).

- Samorząd województwa przygotował program dotyczący ochrony powietrza dla strefy kujawsko-pomorskiej. Trzeba go realizować - mówi Alicja Woźna, dyrektor Wydziału Środowiska w Starostwie Powiatowym w Nakle.

Przypomina, że najważniejsze to likwidacja źródeł skażenia powietrza. - W budynkach należących do starostwa nie ma już ogrzewania węglowego. Potrzebna jest zmiana świadomości - coś, czego nie widać i co nie boli, nie stanowi dla wielu osób zagrożenia. Dotyczy to także promieni UV - dodaje.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.