Rajmund Wełnic

Trwa budowa obwodnicy Szczecinka. Nowy raport z budowy

Palowanie gruntu pod jezdnię w okolicach oczyszczalni ścieków Fot. Rajmund Wełnic Palowanie gruntu pod jezdnię w okolicach oczyszczalni ścieków
Rajmund Wełnic

Nasz comiesięczny raport z placu budowy obwodnicy Szczecinka. Co dzieje się z inwestycją za ponad 320 milionów złotych u progu jesieni?

Z ciekawostek - jak już informowaliśmy, na trasie obwodnicy (niedaleko zakładów Elda) znalazł się schron Wału Pomorskiego. O tyle unikatowy, że jedyny na Wale mający za zadanie chronić ujęcie wody dla pobliskiego bunkra B-Werk. Niestety, najpewniej nie uda się go ocalić.

Lada dzień też obok uruchomiony zostanie objazd z uwagi na rozbórkę pobliskiego wiaduktu na Bugno.

- Roboty rozbiórkowe wiaduktu na drodze powiatowej w kierunku miejscowości Bugno mają ruszyć we wrześniu - precyzuje w rozmowie z nami Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie. Dodajmy, że objazd starym wyjazdem na Koszalin utrudni życie pracownikom wodociągów, Telzasu i Eldy położonym po drugiej stronie wiaduktu.

Zaawansowanie finansowe kontraktu - wartego przypomnijmy 322 mln zł - wynosi dziś około 17 procent, czyli ponad 55 mln złotych.

- Obecnie trwają roboty związane z wykonywaniem obiektów inżynierskich: WD-5, WD-6, WD-7, M-8, WD-10 i E-11 - mówi Mateusz Grzeszczuk. - Są to przede wszystkim prace przy fundamentach, czyli zbrojenie, betonowanie, wykonywanie pali. Jeżeli chodzi o roboty drogowe, to w trakcie jest odhumusowywanie kolejnych fragmentów inwestycji.

Wykonywane są wykopy i nasypy. W miejscach, które tego wymagają, wymieniany jest grunt. Trwają prace przy drogach technologicznych. Trwa również przebudowa kolizji budowanej drogi z innymi sieciami. Trwa przebudowa kolizji z sieciami elektroenergetycznymi, przebudowywana jest sieć wodociągowa i kanalizacji deszczowej. Przebudowywana jest również sieć gazowa.

- Na budowie pracuje na dziś ponad 200 pracowników i prawie 90 sztuk sprzętu - mówi Mateusz Grzeszczuk. O skali inwestycji świadczy też liczba podwykonawców - grubo ponad 60! Oczywiście nie wszyscy są zaangażowani na placu budowy (to np. usługi projektowe), ale trudno w historii Szczecinka znaleźć inne podobnie wielkie przedsięwzięcie. Plany wykonawcy na najbliższy czas zakładają kontynuowanie prowadzonych robót.

- Rozpoczną się roboty związane z budową obiektów K-2 i M-3 oraz rozbiórka wiaduktu nad linią kolejową - mówi Mateusz Grzeszczuk.

- Będą prowadzone roboty ziemne (odhumusowywanie, nasypy i wykopy), wykonawca będzie również przygotowywał platformy robocze pod wykonanie kolumn CMC (kolumny betonowe formowane w gruncie). Będzie również kontynuowana przebudowa kolizji, w tym rozpocznie się przebudowa kolizji z sieciami wysokiego napięcia.

Przypomnijmy, że obwodnica Szczecinka realizowana przez konsorcjum Eurovia i Warbud ma być gotowa wiosną - latem 2019 roku. 12-kilometrowa trasa w ciągu drogi krajowej nr 11 wyprowadzi z miasta tranzytowy ruch ciężarówek i zlikwiduje korki.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.