Dorota Naumczyk

Turyści będą mogli usiąść obok Beaty z Albatrosa. Na ławeczce

Michał Selerowski i Barbara Bujnowska podczas sesji fotograficznej w Augustowie. Basia pozowała rzeźbiarzowi na ławce w parku. W podobnej pozycji zostanie Fot. Dorota Naumczyk Michał Selerowski i Barbara Bujnowska podczas sesji fotograficznej w Augustowie. Basia pozowała rzeźbiarzowi na ławce w parku. W podobnej pozycji zostanie „odlana“ w brązie
Dorota Naumczyk

2 września w Augustowie stanie ławeczka Beaty z Albatrosa. Zambrowski rzeźbiarz Michał Selerowski już nad nią pracuje, a jego muzą jest - wyłoniona w plebiscycie „Gazety Współczesnej“ - Barbara Bujnowska ze wsi Zabiele w powiecie monieckim.

Ławka stanie oczywiście obok kultowej restauracji Albatros, w sercu Augustowa. A na niej będzie siedziała figura słynnej Beaty, o której śpiewał Janusz Laskowski w swoim przeboju „Siedem dziewcząt z Albatrosa“.

To właśnie z okazji 50. rocznicy powstania tej piosenki „Gazeta Współczesna“ zaprosiła - latem 2015 roku - swoich Czytelników do wspólnych poszukiwań dziewczyny, która mogłaby się stać następczynią Beaty i zostać muzą rzeźbiarza tworzącego kolejną atrakcję turystyczną miasta nad Nettą - ławeczkę z wizerunkiem tej, po której - jak śpiewał Janusz Laskowski - „dziś pozostał (...) smutek żal“. Współczesna Beata została wyłoniona w plebiscycie. Kandydatki zgłaszały się do specjalnego stoiska „Gazety Współczesnej“ rozstawionego podczas wakacji 2015 roku na plaży miejskiej w Augustowie oraz na Błoniach nad Nettą. W plebiscycie wzięło udział 21 dziewcząt w wieku 17-25 lat. Ich zdjęcia opublikowaliśmy na naszych łamach oraz na portalu www.wspolczesna.pl, a Czytelnicy w głosowaniu wybierali tę, która według ich wyobrażeń najbardziej przypominała Beatę z piosenki Laskowskiego. Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone podczas specjalnej gali w Amfiteatrze Miejskim w Augustowie, zwieńczonej koncertem Janusza Laskowskiego.

Plebiscyt Gazety Współczesnej „Szukamy Beaty z Albatrosa” wygrała 22-letnia wówczas Barbara Bujnowska z miejscowości Zabiele (pow. moniecki). Laureatka otrzymała 5831 głosów.

- To była niezwykła przygoda - podkreśla 24-letnia dziś Barbara. - Przygoda, która zresztą cały czas trwa i będzie trwała wiecznie, bo przecież moja sylwetka zostanie odlana z brązu, co oznacza, że przetrwa wieki!

Barbara Bujnowska jest absolwentką filologii białoruskiej z językiem angielskim oraz kryminologii na Uniwersytecie w Białymstoku. Na początku lipca poleciała na wakacje do Stanów Zjednoczonych, ale jeszcze w czerwcu zdążyła wziąć udział w spotkaniu z władzami Augustowa oraz specjalnej sesji fotograficznej, którą właśnie w Augustowie zorganizował jej rzeźbiarz Michał Selerowski z Zambrowa.

- Zdjęcia z tej sesji stały się dla mnie inspiracją podczas pracy nad glinianym modelem ławeczki i siedzącej na niej modelki - wyjaśnia Selerowski.

Nad glinianym modelem rzeźbiarz pracuje już prawie miesiąc. Roboty jest co nie miara, bo i ławeczka, i modelka, będą rzeczywistych rozmiarów, w skali 1:1. Jednak już w najbliższych dniach glina zostanie pokryta gipsem i ów gipsowy model za tydzień pojedzie do odlewni koło Poznania. Stamtąd wróci na Podlasie odlew z brązu.

Rzeźbiarz z Zambrowa ma już doświadczenie w tworzeniu takich atrakcji turystycznych jak ławeczki z wizerunkami znanych postaci. To spod jego ręki wyszła przecież i brązowa figura Hanki Bielickiej, siedząca na ławce przy ulicy Farnej w Łomży (2007 r.), i ławeczka z doktorem Józefem Psarskim, ustawiona na skwerze jego imienia przy ulicy Kościuszki w Ostrołęce (2010).

Dwie ławeczki autorstwa Michała Selerowskiego stoją też w Międzyzdrojach: z postacią Gustawa Holoubka (2008) oraz Krzysztofa Kolbergera (2011). Zambrowski rzeźbiarz jest też autorem znajdującego się tam pomnika Jana Machulskiego (w roli Henryka Kwinto - 2009) oraz twórcą pomnika Oficera Wojska Polskiego XX-lecia Międzywojennego w Zambrowie (2010). Ponadto zaprojektował i zrealizował liczne popiersia, m.in. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Zbigniewa Zapasiewicza, a także witraże dla XIX-wiecznego kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Anny w miejscowości Kozioł koło Kolna.

Selerowski jest absolwentem Liceum Plastycznego w Łomży i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie uczy w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Ciechanowcu.


- Cieszymy się z tej współpracy - podkreśla burmistrz Augustowa, Wojciech Walulik. - Ławeczka będzie z pewnością atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

W tym roku Augustów świętuje 460-lecie istnienia. Uroczyste odsłonięcie nowej atrakcji miasta zaplanowano na 2 września br.

Dorota Naumczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.