Cezary Kassak

Tytus, Romek i A'Tomek płatają figle już 60 lat. Nie uwierzycie, kogo spotkali w Bieszczadach

Główni bohaterowie kultowego komiksu. Ten rysunek Papcio Chmiel wykonał specjalnie dla kolekcjonera Wojciecha Jamy. Fot. Ze zbiorów Wojciecha Jamy Główni bohaterowie kultowego komiksu. Ten rysunek Papcio Chmiel wykonał specjalnie dla kolekcjonera Wojciecha Jamy.
Cezary Kassak

Romek i A’Tomek od 60 lat uczłowieczają szympansa Tytusa. W tym czasie bohaterowie kultowego komiksu przeżyli masę przygód, m.in. w Bieszczadach, o których Tytus mówi, że to „najpiękniejszy zakątek w Europie”.

Niektóre komiksy z serii „Tytus, Romek i A’Tomek” wydawano nawet w nakładach 500-tysięcznych, ale i tak podaż nie zawsze nadążała za popytem.

„Wydawcy i księgarze, uczestniczący w kiermaszowej niedzieli, twierdzą zgodnie, że takich tłumów publiczności jeszcze nie gościli w swych stoiskach. (…) Dosłownie walczono o siódmą księgę Tytusa, Romka i A’Tomka. Musiała interweniować milicja”

– informował w 1972 roku stołeczny „Express Wieczorny”.

Księgi TRiA stanowiły przedmiot pożądania paru pokoleń dzieci i nastolatków w Polsce. Niejeden dzieciak na tych książeczkach uczył się czytać. Komiks rozweselał, dostarczał rozrywki, a zarazem podejmował niebłahe tematy, m.in. piętnował pijaństwo, uwrażliwiał na kwestie związane z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, ochroną zabytków i środowiska.

„Chodziło mi również o stworzenie polskiego komiksu z polskimi bohaterami i z polskimi dowcipami językowymi, bezkrwawego i niewulgarnego” – tłumaczył jego autor, Henryk Jerzy Chmielewski, czytelnikom znany jako Papcio Chmiel.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak powstały imiona Tytus i A'Tomek
 • kogo Tytus spotykał w Bieszczadach
 • co wydarzyło się podczas spotkania z Papcio Chmielem we Wrzawach
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.