Uczniowie z Jarosławia zrobili protezę ręki dla swojej koleżanki. Powstała przy pomocy drukarki 3D

Czytaj dalej
Fot. Kamil Jaworski
Kamil Jaworski

Uczniowie z Jarosławia zrobili protezę ręki dla swojej koleżanki. Powstała przy pomocy drukarki 3D

Kamil Jaworski

Trzech uczniów technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, zaprojektowało i wykonało rękę z filamentu. To materiał wykorzystywany w drukarkach 3D.

Właśnie za pomocą tego urządzenia uczniowie wykonali protezę. Artur Czyrny, uczeń 4 klasy, który zajmuje się projektowaniem m.in. części maszyn, był odpowiedzialny za zaprojektowanie elementów ręki w programach typu CAD.

Zadaniem Damiana Kobylińskiego z 1 klasy było ich wydrukowanie. I choć brzmi to dość prosto, to jest to zadanie bardzo skomplikowane. Jego działką była praca nad rozszerzeniami plików z projektami, tak aby dobrze wykonała je drukarka 3D.

- Na tym etapie trudnością był druk małych otworów. Ważne jest także dozowanie ilości filamentu, a więc tworzywa, które jest wykorzystywane przez drukarki 3D w zależności od tego, czy dany element ręki miał być bardziej twardy czy miękki

- wyjaśniają uczniowie.

W przypadku wykonanej przez nich protezy liczą się dziesiętne części milimetra. Nauczyciel ZSTiO Artur Tutka podkreśla, że wszyscy tworzeniem sztucznej ręki, za pomocą której uczennica będzie mogła chwytać różne przedmioty, zajmowali się po raz pierwszy. Robili to metodą prób i błędów. Kilkumiesięczna praca nie jest jeszcze skończona, choć mechaniczna ręka jest już gotowa. Dziewczyna, prostując rękę w łokciu będzie zaciskać palce w sztucznej dłoni. Zginając rękę - będzie prostować palce.

Jest to możliwe dzięki temu, że odpowiednie linki są przeciągnięte przez całą sztuczną rękę aż powyżej łokcia. W najbliższych tygodniach młodzi konstruktorzy z jarosławskiego technikum chcą jeszcze ulepszyć rękę, instalując w niej moduł elektroniczny, dzięki któremu proces zginania palców będzie jeszcze prostszy.

Protezę ręki wydrukowali na drukarce 3D

W dalszej części tesktu przeczytasz m.in.:

"Mechaniczna ręka, którą zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D uczniowie ZSTiO w Jarosławiu, pomoże ich koleżance ze szkoły. W najbliższych tygodniach ręka zamieni się w elektroniczną."

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kamil Jaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.