Uniwersytet PAN? Za dużo niewiadomych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Iwona Krzywda

Uniwersytet PAN? Za dużo niewiadomych

Iwona Krzywda

Szkolnictwo wyższe. Polska Akademia Nauk planuje utworzyć uniwersytet. Pomysł budzi duży opór instytutów PAN, które mają odpowiadać za dydaktykę.

Powołanie nowej uczelni w oparciu o potencjał najlepszych polskich naukowców to wspólny pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk. Według wstępnych założeń nowa placówka powstanie na bazie najlepszych z 69 instytutów PAN, które działają w różnych częściach kraju, także w Krakowie. Obecnie kształcą one wyłącznie doktorantów, po uruchomieniu „panowskiego” uniwersytetu ich pracownicy mają dzielić się swoją wiedzą także ze studentami.

WIDEO: Pierwsze w Polsce studia poświęcone rewitalizacji - podpisanie umowy między PŁ i UŁ

Źródło: dzienniklodzki.pl

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński przekonuje, że nowy uniwersytet ma szansę stać się wizytówka polskiej nauki i przyciągnąć najzdolniejszych młodych ludzi z całego świata. Nowe zadania budzą jednak duży opór środowiska, którym kieruje. - Rada naukowa naszego instytutu wyraziła sprzeciw wobec tego pomysłu - informuje prof. Marek Jeżabek, dyrektor krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, największej tego rodzaju jednostki w akademii (zatrudnia blisko 600 osób). - Bardzo blisko współpracujemy z najważniejszymi krakowskimi uczelniami i ten model sprawdza się, a powołanie własnego uniwersytetu doprowadzi do nieuchronnej konfrontacji. Poza tym nie jesteśmy przygotowani na kształcenie studentów, nie mamy sal wykładowych czy akademików - wskazuje.

Prof. Jeżabek jest jednym z kilkunastu dyrektorów instytutów PAN, którzy na początku maja wspólnie wysłali do ministra Jarosława Gowina oraz prof. Duszyńskiego pismo w sprawie planowych reform. Napisali w nim, że „nie widzą uzasadnienia dla idei powołania nowego uniwersytetu”. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele m.in. Instytutu Badań Literackich oraz krakowskiego Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni.

Dlaczego naukowcy nie chcą być odpowiedzialni za dydaktykę? Obawiają się, że powołanie centralnej struktury uczelni doprowadzi do ograniczenia autonomii instytutów, które dziś w dużej mierze same decydują o swojej pracy i cieszą się niezależnością finansową. Ich zdaniem dodatkowe obowiązki ograniczą również czas potrzebny na prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie.

Zdaniem ekspertów niepokój naukowców jest uzasadniony. - Wprowadzenie ścieżki dydaktycznej może utrudnić pracę badawczą, a to głównie w tym celu powstały instytuty PAN - ocenia Piotr Pokorny, ekspert Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. - Nawet najlepszy naukowiec niekoniecznie musi również sprawdzić się w roli nauczyciela akademickiego - dodaje.

Uniwersytet PAN ma stać się wizytówką polskiej nauki na świecie i powalczyć o wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach. Wśród naukowców koncepcja reform budzi jednak wiele wątpliwości. Dyrektorzy kilkunastu instytutów, którzy podpisali się pod pismem skierowanym do ministra Jarosława Gowina i prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego, zamiast kształcić studentów, woleliby bliżej współpracować z uczelniami. Taki model sprawdza się m.in. w przypadku Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni działających w Krakowie. Razem z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą tworzą one Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego, zaliczane do wiodących ośrodków naukowych w kraju. - Za absurdalne uważam, żeby nasz instytut miał rywalizować z tymi uczelniami o studentów pierwszych lat - komentuje prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Pomysł powołania kolejnej uczelni budzi również wątpliwości ekspertów. - Bardziej widziałbym właśnie bliższą współprace pomiędzy instytutami PAN a uczelniami, nie tylko w zakresie prowadzenia badań naukowych, ale także szybkiego wprowadzania ich wyników do programów nauczania - wskazuje Piotr Pokorny, ekspert Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. Dodaje, że decydujące dla oceny pomysłu będą konkretne rozwiązania i zasady funkcjonowania nowej placówki.

O komentarz do wątpliwości instytutów chcieliśmy zapytać prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego, ale odmówił rozmowy z nami. W wywiadzie udzielonym na początku miesiąca Radiu RMF FM zapowiedział on, że ostateczna koncepcja powołania nowej uczelni ma być gotowa we wrześniu, a już niedługo ruszą jej szerokie konsultacje w środowisku akademickim. Zapewnił też, że nowa struktura nie pozbawi instytutów PAN autonomii ani samodzielności, a wysiłek kadry naukowej związany z dydaktyką będzie niewielki, bo na początku uniwersytet przyjmie zaledwie kilkuset studentów.

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.