Urzędnicy obiecują: W gminie Świebodzin nikt nie zostanie na lodzie

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Urzędnicy obiecują: W gminie Świebodzin nikt nie zostanie na lodzie

Czesław Wachnik

Za kilka dni ma padać śnieg, więc drogi znów będą śliskie. Czy gmina Świebodzin i powiat są przygotowane na drugi atak zimy?

Władysławę i Mieczysława Jakszuków spotkaliśmy we wtorek, 12 stycznia, gdy śniegu było pod dostatkiem. Czy narzekali? Absolutnie nie. Pani Władysława powiedziała nam, że jest zadowolona z dotychczasowej pracy służb, które zajmują się odśnieżaniem miasta. - Chodzę o kuli, a więc mam większe wymagania. Plac przy ratuszu jest odśnieżony, ścieżki posypano piaskiem, a więc jest bezpiecznie. Oby tak dalej. Słowa pochwały usłyszeliśmy też od pana Mieczysława: - Nie mogę powiedzieć złego słowa. Służby się starają, już rano rozpoczynają pracę.

Rozalię Konarską spotkaliśmy na os. Widok. - Mieszkam tu od wielu lat i jak na razie nie mogę narzekać. Chociaż obecne zimy są raczej symboliczne. Ale służby się starają, chodniki oraz drogi są odśnieżone i posypane piaskiem. Dlatego bez kłopotów idę po zakupy.

Czy tak dobrze będzie nadal? To pytanie zadaliśmy urzędnikom gminy oraz starostwa powiatowego.

Paweł Wierzbicki z wydziału budownictwa urzędu miasta wyjaśnia, że w tym roku postanowiono wyłonić w przetargu jedną firmę, która zajmie wszystkimi drogami. A więc zarówno tymi w mieście, na wsiach, jak też byłą krajową trójką.

Przetarg wygrała spółka SKIP Krzysztof Modlibowski ze Świebodzina. Ta firma odpowiada za wszystkie drogi na osiedlach Widok, Żaków, Kopernika, Słonecznym, Łużyckim. Podobnie zresztą jak za 24 km odcinek byłej „trójki”. Na tym ostatnim będzie obowiązywał IV standard odśnieżania, czyli śnieg będzie spychany na pobocze, by wolne były dwa pasy. Natomiast piasek pojawi się tylko na wzniesieniach, na łukach i skrzyżowaniach oraz na przystankach autobusowych.

Władysława i Mieczysław Jakszuk: - Drogi i chodniki są odśnieżone.
C.Wachnik Władysława i Mieczysław Jakszuk: - Drogi i chodniki są odśnieżone.

Wiele ulic w mieście należy do powiatu. Są to Piłsudskiego, Świerczewskiego, Sikorskiego, Sulechowska, Poznańska, Wałowa, Głogowska, Wojska Polskiego, Łużycka, Sobieskiego, Żymierskiego. Za ich odśnieżanie i posypywanie piaskiem odpowiada starosta.

Urzędnicy zapewniają, że firmy, z którymi podpisano umowy na odśnieżanie, mają odpowiedni sprzęt, więc wywiążą się ze swoich obowiązków.

Kierowniczka wydziału Marzena Kościukiewicz poinformowała nas, że powiat ma pod nadzorem 416 km dróg i ulic. Większość z nich, bo 170 km będzie odśnieżana w IV standardzie, a 72 km - w III standardzie. Oba tak naprawdę niewiele się różnią. W przypadku III standardu zakładany czas odśnieżania nie może przekraczać 6 godzin od ustania opadów, a w IV standardzie - 8 godzin. W obu przypadkach piasek pojawi się jedynie w miejscach niebezpiecznych.

Jeśli Czytelnicy mają zastrzeżenia co do jakości prac na drogach gminnych, powinni dzwonić pod nr 601 847 233. W przypadku dróg powiatowych można dzwonić pod nr 603 126 948

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.