Ustawa 500+: komisja odrzuca poprawki [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Maciej [email protected]

Ustawa 500+: komisja odrzuca poprawki [wideo]

Maciej [email protected]

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej zarekomendowała odrzucenie wszystkich poprawek zgłaszanych przez posłów opozycji do tzw. ustawy 500+.

Poparcia większości komisji, która po wtorkowym pierwszym czytaniu ustawy debatowała nad jej kształtem przez pięć godzin, nie znalazły m.in. propozycje zmieniające próg dochodowy (zgłaszali to posłowie PSL oraz PO), a także ustalające ich górną granicę na 2,5 tys. zł na osobę w rodzinie (propozycja .Nowoczesnej). Posłanka PO Magdalena Kochan zgłaszała ponadto poprawki, w wyniku których świadczenie przysługiwałoby każdemu dziecku, bez względu na to, czy jest dzieckiem pierwszym czy kolejnym, niezależnie od dochodu rodziny.

- To pozwoliłoby na rezygnację z nadmiernej biurokracji, koniecznej do sprawdzenia zaświadczeń i progów dochodowych - argumentowała. Krystian Jarubas z PSL wskazywał z kolei, że ustawa w obecnym kształcie dyskryminuje samotne matki, które nie kwalifikują się do objęcia programem, gdy poza pensją w wysokości średniej krajowej otrzymują 300 zł alimentów. Rafał Wójcikowski z ugrupowania Kukiz’15 wobec braku woli zniesienia progu dochodowego przy pierwszym dziecku proponował wprowadzenie na pierwsze dziecko świadczenia w wysokości chociaż kilkudziesięciu złotych.


Prof. W. Modzelewski o "Rodzinie 500 plus". źródło: TVN24/x-news

Akceptację komisji uzyskały poprawki rządowe, np. możliwość składania wniosku o świad-czenie online czy przyjęcie zapisu, że w przypadku, gdy rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, dziecko zalicza się do składu rodziny każdego rodzica. Zaaprobowano również poprawkę zrównującą okres na złożenie wniosku o świadczenie dla rodzin zastępczych z pozostałymi. Co istotne, rząd będzie miał możliwość podnoszenia wysokości świadczeń i zmiany uprawniających do nich kryteriów. Podstawowe założenia ustawy pozostały niezmienne: rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach (w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnym dzieckiem) - również na pierwsze.

Wobec poprawek zgłaszanych podczas sejmowej debaty wicemarszałek Stanisław Tyszka skierował ustawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję - rozpoczęła ona obrady o godz. 17.30. Ustawa ma być przyjęta jeszcze dzisiaj.

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.