Utwardzanie gruntówek: Nasze drogi nie muszą być drogie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jarosław Reszka

Utwardzanie gruntówek: Nasze drogi nie muszą być drogie

Jarosław Reszka

Po miesiącach jałowych dyskusji nad utwardzaniem gruntówek w mieście wreszcie pojawiło światełko w tunelu. A przynajmniej ja to światełko ujrzałem. Do tej pory odnosiłem bowiem wrażenie, że dyskutanci po ratuszowej strony wyolbrzymiają kłopoty związane z budową dróg. Opozycjoniści natomiast bagatelizują kłopoty, wykorzystując okazję, by ratuszowi bezceremonialnie dokopać.

A prawda jest taka, że droga drodze nierówna. Ekspresówki buduje się w Polsce za ciężkie pieniądze. Zdaniem ekspertów - za zbyt ciężkie (kilometr „eski” kosztuje obecnie ponad 30 mln zł). Drogi osiedlowe to już koszt znacznie mniejszy, choć i tak pożerają mnóstwo pieniędzy. Na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego koszt budowy metra kwadratowego asfaltowej jezdni na takiej drodze oszacowano na 500 zł. Kilometr jezdni o przepisowej szerokości 5,5 m kosztować więc będzie 2,75 mln, zaś łącznie z 1,5-metrowym chodnikiem - ponad 3 mln zł.

Ale czy kilkaset metrów twardej nawierzchni ulicy, powiedzmy, Krzakowej, przy której stoi kilkanaście domków jednorodzinnych i którą z cięższych pojazdów raz na dwa tygodnie przejeżdża śmieciarka, musi kosztować trzy miliony?

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.