Uwaga łódź na wiosnę odzyska blask, będzie wielkie sprzątanie, z ulic znikną hałdy pozimowego piasku

Czytaj dalej
(JED)

Uwaga łódź na wiosnę odzyska blask, będzie wielkie sprzątanie, z ulic znikną hałdy pozimowego piasku

(JED)

W środę rozpoczęło się w Łodzi wielkie pozimowe sprzątanie ulic, chodników i przystanków tramwajowych i autobusowych, skontrolowane zostaną 82 place zabaw. Urzędnicy zapowiadają, że wiosenne porządki poprawią komfort życia mieszkańców. W pierwszej kolejności z głównych dróg (jezdni i stref przykrawężnikowych) zostanie zamieniony piasek i zanieczyszczenia, które nagromadziły się w czasie piaskowania, pługowania i posypywania solą jezdni w czasie niskich temperatur i opadów śniegu. W pierwszej kolejności zostaną posprzątane główne drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.

- Rozpoczynamy regularne sprzątanie całego miasta: sprzątanie śmieci, opóźnianie koszy na śmieci, opróżnianie liści, grabienie ich tam, gdzie zostały nieuprzątnięte przed pierwszymi śniegami - mówi Małgorzata Ożegalska, z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ. - Zakład Usług Komunalnych rozpocznie też mycie całego pierwsze kompleksowe mycie przystanku Centrum, a potem sprzątanie będzie wykonywane doraźnie w miarę potrzeb.

W środę w teren miasta wyjadą specjalne duże pojazdy do czyszczenia jezdni: 26 zamiatarek ulicznych, mniejsze ciągniki ze szczotkami na jezdnie rowerowe oraz mniejsze zamiatarki na chodniki. Sprzątanie obejmie wszystkie tereny miejskie, utwardzone i zielone. To są 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni do sprzątania, 550 dróg publicznych, 260 dróg wewnętrznych.
- Miasto jest sprzątane na bieżąco, ale brud, który gromadzi się zimą jest specyficzny - dodaje Małgorzata Ożegalska. - Kiedy jest mróz, pada śnieg, czy deszcz piasek i sól nie są sprzątane na bieżąco, dlatego zaczynamy akcję pozimowego sprzątania.
W czasie akcji zostanie też wymieniony piasek na 82 placach zabaw, sprawdzone zostaną urządzenia do zabawy i bezpieczeństwo dzieci. Sprzątanie będzie trwało ok. półtora miesiąca.

Wkrótce zostaną też ogłoszone przetargi na sprzątanie miasta w sezonie 1 listopada 2019 roku do 31 października 2020 roku. W tej chwili są one sprzątanie w miarę potrzeb, często w trybie interwencyjnym. W przyszłym roku ma to się odbywać regularnie co dwa tygodnie. A kosze w całym mieście mają być opróżniane 7 dni w tygodniu, żeby uniknąć rozsypujących się śmieci zwłaszcza po weekendzie. Z warunków przetargu zostaną wycofane dmuchawy spalinowe do odkurzania chodników i liści, bo mieszkańcy skarżyli się na hałas i ich małą skuteczność.

Na zimowe utrzymanie dróg wydano w tym sezonie ponad 8 milionów złotych.

Jeżeli zauważymy bałagan, śmieci, zapiaszczone pobocze drogi możemy zadzwonić: 42 638 49 73, 42 638 54 53

(JED)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.