Krzysztof Bednarek

W cukrzycy najważniejsza jest dieta. Spotkanie diabetyków w Drawsku

W cukrzycy najważniejsza jest dieta. Spotkanie diabetyków w Drawsku Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Drawsko Pomorskie. Spotkanie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą było okazją do przypomnienia zasad zdrowego stylu życia.

Przestrzeganie diety, zdrowy styl życia i edukacja to podstawowe czynniki, dzięki którym osoby chore na cukrzycę mogą żyć z tą chorobą przez wiele lat.

Tak jak Zbigniew Dykiel, prezes Koła Diabetyków w Złocieńcu, który z cukrzycą skutecznie zmaga się od 30 lat, za co teraz otrzymał od Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków medal. Trzeba regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, brać leki i nie dopuszczać do powikłań.

Lekceważenie tych zasad może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, chorób, a w rezultacie nawet do śmierci. Mówił o tym podczas spotkania z cukrzykami z powiatu drawskiego lekarz Roman Radziszewski, który wspólnie z innym lekarzem, Robertem Kowalczykiem z Drawska Pomorskiego, od lat opiekuje się osobami chorymi na cukrzycę.

Diabetycy z Drawska Pomorskiego spotykają się w każdy czwartek w swoim lokalu przy ul. Sikorskiego. Dyskutują, poszerzają swoją wiedzę, uczą się jak - pomimo cukrzycy - zdrowo żyć. W miniony poniedziałek członkowie Stowarzyszenia Diabetyków z kół w Drawsku, a także przedstawiciele trzech pozostałych kół z powiatu drawskiego spotkali się w szerszym gronie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Zobacz cukrzycę”.

Hasło nie jest przypadkowe, bowiem w wyniku zaawansowanej, nieleczonej cukrzycy, można stracić wzrok.

- Udało nam się stworzyć grupę około 30 osób, które regularnie spotykają się i wspierają. Panuje u nas rodzinna atmosfera. Razem jeździmy na pikniki, organizujemy ogniska. Mamy własny lokal - to też jest ważne. W Drawsku działa poradnia diabetologiczna. W naszych działaniach mamy wsparcie władz miejskich i powiatowych - powiedziała nam Łucja Duczmańska prezes Stowarzyszenia Diabetyków, Koło w Drawsku Pomorskim.

Pani Łucja w poniedziałek kończyła 80 lat. Uczestnicy spotkania odśpiewali jubilatce gromkie 100 lat. W tym roku Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przyznał Złote Odznaki „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” Zofii Zdun, Krystynie Szczepańskiej i Krzysztofowi Bednarkowi.

Srebrne Odznaki otrzymali Daniel Puchalski, Teresa Karpa i Maria Józefczuk. Dyplomy uznania Zarządu Wojewódzkiego w Szczecinie otrzymali Zofia Błaszkowska, Wiktoria Pieśla, Anna Dobrucka, Helena Sobocińska, Maria Kozioł, Wanda Januszko, Barbara Mazur, Robert Kowalczyk, Roman Radziszewski, Mirosław Likas, Maria Żyburtowicz, Krystyna Rusiecka, Andrzej Rusiecki, Jolanta Banaszek, Dominika Sowa, Krzysztof Piotrowski, a także Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku i Zespół Ludowy Darskowiacy z Darskowa.

Po części oficjalnej z koncertem wystąpił zespół „Darskowiacy“, a później odbyła się degustacja zdrowej żywności. Potrawy samodzielnie przygotowali diabetycy: smaczne kanapki, sałatki, potrawy mięsne i dania z ryb. Były również ciasta. Wszystko przygotowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania się.

Wszystko było pyszne i wszystko dosłownie znikało ze stołu.

A już 24 listopada o godz. 16 Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Kaliszu Pomorskim organizuje w Pałacu Wedlów dla swoich członków i wszystkich sympatyków spotkanie informacyjne z udziałem pielęgniarki diabetologicznej i dietetyka. Zapraszamy.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.