Filip Pobihuszka

W gminie Szlichtyngowa chcą mieć „eskę”

Krajowa „dwunastka” tuż przed Szlichtyngową. Niecały kilometr od granicy z woj. dolnośląskim. Fot. Filip Pobihuszka Krajowa „dwunastka” tuż przed Szlichtyngową. Niecały kilometr od granicy z woj. dolnośląskim.
Filip Pobihuszka

Gmina przystąpi do stowarzyszenia wspierającego budowę drogi ekspresowej S12, w miejsce dzisiejszej, „zwykłej” drogi krajowej.

Co łączy Szlichtyngową, Kalisz, Radom i Lublin? Licząca 757 km droga krajowa nr 12. Mimo swojej imponującej długości, trasa tylko na nielicznych odcinkach nosi miano drogi ekspresowej.

- Status „S” można spotkać tylko w pobliżu wschodniej granicy kraju - mówi wiceburmistrz Szlichtyngowej, Andrzej Bielawski. Tymczasem okazuje się, że są ludzie, którzy chcą to zmienić. - Istnieje stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego, którego ideą jest m.in. wpieranie budowy trasy S12 - mówi. - My się z tą ideą identyfikujemy i stąd pomysł, by ją wesprzeć - dodaje.

Krajowa „dwunastka” tuż przed Szlichtyngową. Niecały kilometr od granicy z woj. dolnośląskim.
Filip Pobihuszka Krajowa „dwunastka” tuż przed Szlichtyngową. Niecały kilometr od granicy z woj. dolnośląskim.

Z tego powodu gminni radni przegłosowali na ostatniej sesji stosowną uchwałę dotyczącą przystąpienia do wspomnianego stowarzyszenia. Wszystko po to, by lobbować za powstaniem trasy S12 także na zachodzie Polski. Jak podkreśla wiceburmistrz Bielawski, podobnie jak w przypadku Wschowy, samorządowcy bardzo chętnie widzieli by nową drogę ekspresową w roli obwodnicy miasta.

Warto też dodać, że krajowa „dwunastka” dwukrotnie przebiega przez nasze województwo: opuszcza je kilkanaście kilometrów za Szprotawą, przez niecałe 50 km biegnie przez dolnośląskie mijając m.in. Głogów, by właśnie przed Szlich¬tyngową znów przekroczyć granicę lubuskiego. Kilkanaście kolejnych kilometrów dalej zaczyna się już województwo wielkopolskie.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.