W Gorzowie po rondach jeździmy, jak nam się podoba

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Anna Rimke

W Gorzowie po rondach jeździmy, jak nam się podoba

Anna Rimke

- Kierowcy nie patrzą na znaki i źle jeżdżą po rondach - mówi Władysław Drzazga. I podpowiada nam, jak jeździć prawidłowo.

Do „GL” zadzwonił oburzony gorzowianin (nie chciał nazwiska w gazecie). - Jechałem z ul. Słowiańskiej i na rondzie skręciłem w Myśliborską, w kierunku centrum - opowiadał. - Policja wlepiła mi mandat za to, że jechałem prawym pasem. Według mnie jechałem dobrze. Zresztą wszyscy tak jeżdżą.

Mężczyzna twierdzi, że przyjął mandat „dla świętego spokoju”. Ale nadal nie jest przekonany o słuszności kary.
Sprawdziliśmy: przed rondem Szczecińskim, o którym mówi Czytelnik, stoją znaki informujące, jak się po nim poruszać. Jest wyraźnie zaznaczone, że z prawego pasa można jechać w prawo i na wprost, a z lewego w lewo i na wprost. Jednak dla pewności poprosiliśmy o opinię Władysława Drzazgę, prezesa Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie.

- Rondo traktujemy, jak skrzyżowanie. Na skrzyżowaniu, żeby skręcić w lewo zbliżamy się do środka jezdni. Więc na rondzie, żeby skręcić w lewo, również zbliżamy się do lewej strony jezdni. Jeśli mamy dwa pasy, to wybieramy lewy - tłumaczy W. Drzazga. I dodaje, że faktycznie w Gorzowie jest duży problem z poruszaniem się po rondach. - Kierowcy jeżdżą, jak chcą. Nie zajmują odpowiedniego pasa do manewru w lewo i stąd tyle stłuczek. Boją się wjeżdżać na lewy pas, bo nie wiedzą, jak... z niego zjechać - mówi W. Drzazga.

I zaznacza, że kierujący mają prawo zjechać z ronda, pozostając na lewym pasie. - Trzeba jednak to znacznie wcześniej zasygnalizować i wtedy kierowca jadący zewnętrznym pasem musi nas przepuścić - tłumaczy W. Drzazga. Można też zmienić pas ruchu na prawy jeszcze przed zjazdem z ronda. - Ale wtedy ustępujemy wszystkim kierowcom jadącym po prawej stronie - wyjaśnia prezes Drzazga. Na koniec zaznacza, że przede wszystkim przed wjazdem na rondo trzeba patrzeć na oznakowanie pionowe i poziome, bo to od niego zależy, jak mamy poruszać się po danym skrzyżowaniu.

- Główną przyczyną kolizji na rondach jest właśnie błąd kierowców, a nie zła konstrukcja tych skrzyżowań - mówi kom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. Podstawowe „grzechy” kierowców łamiących przepisy na rondach to nieustąpienie pierwszeństwa przy wjeździe na rondo (mandat do 500 zł) oraz niewłaściwa zmiana pasa ruchu (mandat do 250 zł). - Do kolizji najczęściej dochodzi, gdy kierowca jadący lewym pasem zjeżdża z ronda - informuje kom. Maludy.

Wkrótce ma być bezpieczniej na rondach: Piłsudskiego i ofiar Katynia. Tam do tej pory nie ma strzałek wyznaczających kierunki jazdy z danego pasa, które wskazywałyby, jak się po nich poruszać. Miasto planuje wymalować oznakowanie tak szybko, jak pozwoli na to pogoda.

Władysław Drzazga, prezes Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie tłumaczy, jak poruszać się po rondzie

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi. Lubię ich słuchać i z nimi rozmawiać. Dzięki temu, każdy dzień mojej pracy jest inny. 


Zajmuję się tematami związanymi z oświatą:Lubię poznawać ciekawych ludzi:A kiedy Ci ludzie mają coś wspólnego ze zwierzętami, to muszę ich poznać:Ale nie tylko przyjemnymi sprawami się zajmuję. Jak trzeba, to jestem też w miejscu tragedii:Portal Naszemiasto.pl


Na czele moich obowiązków jest też portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.pl


Tu nie tylko piszę, ale też opiekuję się stroną.


 


Gdyby nie praca w redakcji, to...


Trudno powiedzieć... Od najmłodszych lat uwielbiałam pisać i chyba stąd ten pomysł na życie. Ale myślę, że mogłabym też zwyczajnie sobie zwiedzać świat. I tylko od czasu, do czasu napisać o ludziach, których spotkałam na swojej drodze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.