Anna Stasiewicz

W hamaku, a może pod pergolą

Bujając się hamaku, możemy rozmyślać o niebieskich migdałach albo planować, w jaki sposób upiększyć nasz ogród. Fot. pixabay Bujając się hamaku, możemy rozmyślać o niebieskich migdałach albo planować, w jaki sposób upiększyć nasz ogród.
Anna Stasiewicz

Właściciel ogrodu nie może sobie pozwolić na długi odpoczynek, ale chwila oddechu też się należy. Spędza w nim sporo czasu, warto więc pomyśleć o altance, ławce, hamaku czy piaskownicy.

Decydując się na kupno działki czy zakładając ogród, nie robimy przecież tego wyłącznie, by ciężko pracować, ale również, by odpoczywać i cieszyć się piękną pogodą.

W niemal każdym ogrodzie można spotkać meble ogrodowe. Ich wygląd czy materiał, z którego zostały wykonane, zależeć będzie tylko do naszej wyobraźni. Najłatwiejsze do pielęgnacji będą krzesła i stoły z plastiku, z kolei te drewniane na pewno atrakcyjniej się prezentują.

Doskonałym miejscem do odpoczynku będzie też hamak. Wielu z nas pamięta z pewnością z dzieciństwa hamaki rozwieszone między dwoma drzewami.

Od tamtego czasu pomysłowość producentów poszła dużo dalej. Oczywiście takie najprostsze, wykonane z materiału, też możemy kupić i to za już niespełna 30 złotych.

Dziś dla umieszczenia hamaka żadna przeszkodą nie jest też brak drzew. Możemy bowiem dokupić do niego specjalny stelaż, na którym zawieszamy nasz hamak.

Dla bardziej wymagających są hamaki ze specjalną osłoną z siatki - moskitierą. Dzięki niej możemy w spokoju odpoczywać, bez obawy, że zostaniemy pokąsani przez owady, np. komary.

Hamak to doskonałe rozwiązanie, kiedy nasz ogród nie należy do największych. Kiedy jednak dysponujemy bardziej rozległą powierzchnią, możemy pomyśleć o zbudowaniu altany.

A ponieważ ma nam służyć do odpoczynku i relaksu, altanę najlepiej zbudować w głębi ogrodu, z dala od ruchliwej ulicy i spojrzeń przechodniów.

Dla większego komfortu możemy obsadzić naszą altanę pnączami lub wysokimi krzewami, które dadzą cień i odizolują od hałasu.

Najlepszy materiał to oczywiście drewno. Ale jakie? Sosnowe czy świerkowe jest co prawda tanie, ale dość miękkie i nietrwałe.

Jeśli więc nie ograniczają nas wydatki, to zdecydujmy się raczej na dębinę, modrzew czy jodłę. Każde drewno, bez względu na cenę czy twardość, musimy zabezpieczyć czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy słońce oraz chorobami grzybowymi i szkodnikami. Po impregnacji drewno możemy pokryć lakierem lub lakierobejcą barwiącą, by je zabezpieczyć na dłużej.

Mniej skomplikowana będzie z pewnością budowa czy kupno pergoli. To przede wszystkim konstrukcja dla roślin, ale w sprzedaży są też pergole z ławką, więc nasze rośliny będą miały podporę, a my możliwość odpoczynku.

A jak zapewnić rozrywkę w ogrodzie naszym milusińskim. Tutaj również mamy ogromne pole do popisu. Zjeżdżalnie, huśtawki, dmuchane baseny czy w końcu piaskownica.

W przypadku tej ostatniej znowu pojawia się dylemat. Lepiej zrobić samemu czy może kupić?

Do samodzielnego wykonania będą nam potrzebne: deski, materiał na spód piaskownicy, metalowe kątowniki wraz z śrubami mocującymi do drewna oraz oczywiście odpowiedni piasek do piaskownicy. Najlepsze miejsce na piaskownicę to takie, do którego słońce dociera tylko rano i po południu.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.