W Lubuskiem przed oszustami ostrzega...aplikacja w telefonie. To nowy sposób walki z naciągaczami

Czytaj dalej
Fot. Fot. Pexels
Magdalena Marszałek

W Lubuskiem przed oszustami ostrzega...aplikacja w telefonie. To nowy sposób walki z naciągaczami

Magdalena Marszałek

Na wnuczka, policjanta albo na urzędnika. Te sposoby na stałe weszły do złodziejskiego repertuaru. Ale oszuści nie śpią i wciąż szukają nowych metod wyłudzania pieniędzy. Teraz przed działaniem naciągaczy ostrzegać będą nie tylko policjanci, ale także aplikacja w telefonie.

Oszuści nie próżnują i wciąż mają nowe pomysły

Metody oszustów są coraz bardziej przebiegłe. Złodzieje potrafią opowiadać niestworzone historie, tylko po to, by wyłudzić duże sumy pieniędzy. Polują szczególnie na osoby starsze i wykorzystują ich ufność oraz naiwność. Mimo głośnych apeli i komunikatów policji, oszukanych wciąż przybywa.

Tych zgłoszeń dotyczących oszustw czy prób wyłudzenia pieniędzy jest sporo, a historie opowiadane przez naciągaczy wyglądają różnie. Jednak zawsze mają ten sam cel - chodzi o wyciągnięcie od ofiary jak największej gotówki. Szczególnie narażone są osoby starsze - często łatwowierne i otwarte na pomoc drugiemu człowiekowi.

- mówi Mateusz Sławek z KWP w Gorzowie.

Oszukanych wciąż przybywa

Oszuści wciąż doskonalą i modyfikują sposoby na szybkie wzbogacenie się kosztem innych. Nie mają przy tym żadnych skrupułów. Tak było w przypadku 82-letniego mieszkańca powiatu strzelecko-drezdeneckiego, do którego pod koniec ubiegłego tygodnia zadzwonił oszust podający się za policjanta. Poprosił mężczyznę o pomoc w policyjnej akcji mającej na celu rozbicie grupy hakerów. Starszy pan w zmyśloną historię uwierzył i przekazał naciągaczowi ponad 30 tysięcy złotych. Przestępca był tak bezczelny, że już po otrzymaniu gotówki zadzwonił do seniora i podziękował mu za skuteczne zatrzymanie hakerów.

Przed oszustwem ostrzeże aplikacja

Policjanci prowadzą liczne akcje prewencyjne, ale teraz do walki z oszustami wykorzystywać będą także aplikację Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dotychczas każdy, kto miał ją zainstalowaną w swoim telefonie komórkowym, był powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach, klęskach żywiołowych lub wypadkach drogowych. Teraz otrzyma także powiadomienia dotyczące oszustw na wnuczka, policjanta czy inkasenta. Wszystkie osoby, które zauważą taką informację, powinny przekazać ją bliskim osobom w starszym wieku. Nowy sposób wykorzystania aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania to wynik współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie z Lubuskiem Urzędem Wojewódzkim.

Jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustów?

Magdalena Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.