W Słupsku bez problemu wypłacają pieniądze z programu Dobry Start

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

W Słupsku bez problemu wypłacają pieniądze z programu Dobry Start

Zbigniew Marecki

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wypłacił już 2 046 000 złotych w ramach rządowego programu Dobry Start. W środę dowiedzieliśmy się, że słupszczanie złożyli już w MOPR 5660 wniosków.

Celem rządowego programu jest pomoc rodzicom w zakupie wyprawek szkolnych dla dzieci. Świadczenie przeznaczone jest na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny do 20. roku życia (dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności do 24 lat). Na jego przyznanie nie ma wpływu kryterium dochodowe, a także liczba dzieci w rodzinie.

Rodzice nie muszą w żaden sposób przyznanych środków rozliczać. Warto wiedzieć, że świadczenie jest zwolnione od podatku i nie wlicza się do dochodu przy staraniu się o inne formy wsparcia.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w tej sprawie. Prawo ma rodzic lub opiekun prawny, faktyczny, rodzic zastępczy w przypadku dzieci będących w pieczy zastępczej.

W Słupsku wniosek należy złożyć w MOPR. Do 30 listopada 2018 roku. Dokument, który wpłynie do MOPR w sierpniu, gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Na wnioski złożone w późniejszych terminach ośrodek będzie miał do dwóch miesięcy na ich rozpatrzenie.

- Z wniosków, które do nas złożono w związku z rządowym programem Dobry Start, 65 procent wpłynęło elektronicznie, a 35 procent papierowo. Środków na realizację programu nam nie brakuje, bo otrzymaliśmy całe zapotrzebowanie na wypłatę świadczeń. W praktyce program realizowany jest bezproblemowo. Na rozpatrzenie czeka jeszcze 425 wniosków - mówi Sebastian Ferens z MOPR w Słupsku.

Z naszej sondy wynika, że także w gminach, które otaczają Słupsk, program Dobry Start jest realizowany bez większych problemów.

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w skali kraju blisko 1,2 miliona świadczeń trafiło do rodzin w ramach realizacji rządowego programu Dobry Start. Rodzice złożyli ponad 2,3 mln wniosków, w tym większość, bo przeszło 1,35 miliona, drogą elektroniczną. W ciągu 1,5 miesiąca działania programu Dobry Start co 4. uczeń otrzymał już świadczenie. To 358,4 mln zł wsparcia, które trafiło do polskich rodzin. Najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu Dobry Start radzi sobie województwo warmińsko-mazurskie. Tam świadczenie otrzymało 52 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu jest woj. świętokrzyskie (40 proc.), na trzecim podlaskie (37 proc.).

Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.