Rajmund Wełnic

W Szczecinku powstanie obserwatorium astronomiczne

Eliptyczne kształty planetarium u stóp wieży nawiązują do orbit planet Fot. Studium Warszawa Eliptyczne kształty planetarium u stóp wieży nawiązują do orbit planet
Rajmund Wełnic

20 lat po śmierci legendarnego astronoma - amatora Adama Giedrysa Szczecinek ma szansę znowu znaleźć się bliżej gwiazd. Wszystko za sprawą budowy obserwatorium astronomicznego.

Ponadstuletnią wieżę ciśnień rozebrano częściowo 4 lata temu. Zdjęto kopułę i rotundę z wielkim, stalowym zbiornikiem na wodę, bo cała konstrukcja groziła zawaleniem. Kikut wieży został przykryty drewnianym daszkiem.

Zadanie zaprojektowania przebudowy nie było łatwe, bo do istniejącego trzonu wieży należało dopasować kopułę, która nawiązywałaby architektonicznie do dawnego zwieńczenia, a jednocześnie pełniła funkcje obserwatorium. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków wieża ma pozostać dominantą w panoramie Szczecinka.

Jak za Adama Giedrysa

Szczecinek ma wspaniałe tradycje astronomiczne. To tu na dachu swojej kamienicy obserwatorium przy ulicy Kościuszki miał nieżyjący już legendarny Adam Giedrys, krawiec - astronom. Kopuła obserwatorium była jednak w złym stanie i kilka lat temu przy okazji remontu dachu postawiono nową.

Sęk w tym, że nie trafił tam nigdy teleskop, bo wspólnota mieszkaniowa miała obiekcje do co wędrówek młodzieży chcącej podglądać kosmos. Obiekt do dziś stoi więc pusty. W inwestycji pomoże Unia Europejska?

- Jeśli chodzi o wieżę wodociągową, to skompletowana została pełna dokumentacja inwestycji - mówi rzecznik ratusza Mateusz Ludewicz.

- W konsekwencji w najbliższych dniach złożony zostanie wniosek o pozwolenie na budowę. Do końca czerwca przygotowany i złożony zostanie wniosek o dofinansowanie inwestycji. Z Regionalnego Programu Operacyjnego miasto Szczecinek może liczyć na maksymalnie 3 miliony złotych.

- O tym, czy otrzymamy te pieniądze będzie oczywiście wiadomo po rozstrzygnięciu konkursu - zastrzega rzecznik burmistrza Szczecinka.

- Idea powstania obserwatorium i planetarium spotkała się z dużym zainteresowanie i poparciem zarówno wśród uczniów szczecineckich szkół - co potwierdzają przeprowadzone ankiety, okolicznych samorządów, jak i lokalnych przedsiębiorców.

- Listy intencyjne popierające powstanie inwestycji otrzymaliśmy m.in. od wójta gminy Szczecinek, starosty, firm WZ Eurocopert, Geka Sp. J., firmy Zymex, Centrostal Szczecinek, Opak, PWiK, Gawex Media, Madrew, EP&M, Komunikacji Miejskiej w Szczecinku, PGK, spółki Telzas, MEC, czy Pomorskiego Ośrodka Maszynowego „Pom-Eko” - wylicza Mateusz Ludewicz.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.