Małgorzata Klimczak

W szkołach brakuje podręczników. "Najważniejsi są nauczyciele"

W szkołach brakuje podręczników. "Najważniejsi są nauczyciele"
Małgorzata Klimczak

W wielu szkołach nadal brakuje podręczników. Sytuację ratują nauczyciele.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wielu rodziców skarży się, że w szkołach nie ma jeszcze podręczników. Według przepisów darmowe podręczniki powinni otrzymać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Nie ma problemów z podręcznikami z ubiegłym lat, które przeszły z jednego rocznika na kolejny. Najgorzej mają klasy I, IV i VII, które maja się uczyć z zupełnie nowych publikacji.

- Nie ma jeszcze wszystkich podręczników. Brakuje nam języka polskiego. Praktycznie codziennie docierają do nas kolejne podręczniki, ale myślę, że to są sprawy organizacyjne, które się mogą zdarzyć - mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie. - Moi nauczyciele sobie radzą bez podręczników. Uważam, że dobry nauczyciel potrafi poprowadzić lekcje bez podręcznika, a podręcznik jest tylko narzędziem pomocniczym. W każdym razie robimy wszystko, żeby szkoła funkcjonowała bez problemu.

Podobnie jest w innych szkołach.

- Mamy pojedyncze braki w klasach IV i VII. Podręczniki powinny dotrzeć w tym tygodniu - mówi Małgorzata Łabuń, dyrektor SP nr 74. - Podręczniki z ubiegłego roku już rozdaliśmy uczniom. Ale szkoła nie stoi podręcznikami, to tylko środek dydaktyczny, najważniejsi są dobrzy nauczyciele.

Co ciekawe Kuratorium Oświaty w Szczecinie nie ma żadnych sygnałów o problemie z podręcznikami.

- Żadna szkoła nie zgłosiła się do nas w tej sprawie - mówi Małgorzata Duras z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

- Samorządy otrzymały pieniądze na zakup podręczników, przekazały je szkołom, a obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapenienie tych podręczników uczniom. dopuściło już 178 podręczników do kształcenia ogólnego, do klas I-III szkoły podstawowej - 31 podręczników (w tym 14 do języków obcych), do klas IV-VIII - 147 podręczników. Sukcesywnie do użytku szkolnego dopuszczane są kolejne.

Wyboru podręcznika dokonują nauczyciele danego przedmiotu w każdej szkole. Zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych dokonuje dyrektor szkoły ze środków dotacji celowej udzielanej przez wojewodę. Większość podręczników powinna dotrzeć do szkół we wrześniu.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.