W tej bibliotece słychać śmiech

Czytaj dalej
Fot. Materiały nadesłane na konkurs
Natalia Dyjas-Szatkowska

W tej bibliotece słychać śmiech

Natalia Dyjas-Szatkowska

Wojewódzka Biblioteka im. C.K. Norwida w Zielonej Górze staje się miejscem pełnym miechu i robotów. Dlaczego? Sprawdź i inne niespodzianki placówki

Od poniedziałku, 5 września, w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Norwida można oglądać prace nadesłane na 18. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. A zbiór ilustracji jest naprawdę imponujący. Na konkurs nadesłano ponad 500 prac 194 autorów z 38 krajów świata.

Temat tegorocznego konkursu to „Sztuczna inteligencja”. Na ilustracjach występują głównie roboty, ale także codzienne kłopoty człowieka z techniką i komputerami... Wystawę, na którą składają się wybrane ilustracje, będzie można oglądać w galerii Biblioteki im. C. Norwida do 30 września. A 24 września, o godz. 17.00 w sali dębowej Biblioteki Norwida, odbędzie się jej finisaż oraz wręczenie nagród autorom najlepszych rysunków satyrycznych.

- Na wystawie mamy prawie 100 prac. Są tu rysunki nagrodzone oraz te wybrane z ponad 500 nadesłanych na konkurs - mówi starszy kustosz, Maria Radziszewska. - Na imprezę finałową swój przyjazd zapowiedzieli znakomici goście, wśród nich m.in. polski rysownik Zbigniew Jujka czy Katarzyna Piróg.

Wszystkie rysunki satyryczne, wysyłane na konkurs przechodzą do zbiorów Biblioteki im. C. Norwida, która może się pochwalić już kilkoma tysiącami takich prac. Biblioteka ma też w planach zdigitalizowanie rysunków. - W skali kraju będzie to chyba jedyna taka kolekcja, gromadząca tę formę twórczości - zauważa Maria Radziszewska.

Ale wystawa rysunków satyrycznych to nie jest jedyne wydarzenie, na które zaprasza dyrektor Andrzej Buck. Zapowiada, że już w ten czwartek, o godz. 19.30 odbędzie się projekcja filmu „Noc Walpurgii”: - Sala dębowa przekształca się w tak zwane kino Norwid - mówi. - Postanowiliśmy zrobić takie postscriptum do Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru i pokazać ten wspaniały obraz. Na deser będzie spotkanie z reżyserem i zdradzam to pierwszy raz, bo nawet pracownicy o tym nie wiedzą, że gościem spotkania będzie również aktorka Małgorzata Zajączkowska - mówił ze śmiechem dyrektor instytucji.

Jesienią Biblioteka im. C. Norwida będzie obchodziła 65-lecie. Dyrektor już teraz zapowiada szereg imprez i wydarzeń. Do Zielonej Góry ma przyjechać pisarka Katarzyna Bonda oraz autorka książek dla dzieci, Joanna Papuzińska. Jak podkreśla dyrektor biblioteki, w ten sposób instytucja ta spełnia zadanie bycia miejscem spotkań.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.