W tym roku w powiecie wschowskim stawiają na inwestycje oświatowe

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Józef Piasecki

W tym roku w powiecie wschowskim stawiają na inwestycje oświatowe

Józef Piasecki

Gminy będą ocieplać szkoły. Będą też inne remonty w placówkach oświatowych. Zdarzy się remont drogi.

Największym zadaniem Wschowy na rok 2017 i następny jest termomodernizacja kilku gminnych szkół. Gmina otrzymała na ten cel pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. – Pozyskanie pieniędzy na termomodernizację szkół było dużym sukcesem dla gminy. Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko, równorzędnie na trzecim miejscu. Otrzymamy prawie 6,2 mln zł. Dzięki temu, razem z wkładem gminy na 1,15 mln zł, dojdzie do termomodernizacji naszych największych gminnych szkół podstawowych oraz przedszkola – podkreśla burmistrz Wschowy Danuta Patalas. Burmistrz dodaje, że od początku kadencji oszczędzano pieniądze, aby wypracować wkład własny konieczny do pozyskiwania środków zewnętrznych w 2017 roku. – Tylko tak możemy nadrabiać zaległości i właśnie tak sobie wyobrażamy dobre gospodarowanie – zaznacza burmistrz Patalas.

W 2017 roku również gmina Sława rusza z kilkoma ważnymi projektami związanymi z oświatą. – Część z inwestycji wymusza na nas reforma związana z likwidacją gimnazjów, choć przyznam, że wiele z tych prac planowaliśmy wcześniej. Zależy nam na rozwoju bazy oświatowej, żeby nasza młodzież miała jak najlepsze warunki do nauki – przyznaje Krzysztof Gruszewski, zastępca burmistrza Sławy.
Ogłoszony został już przetarg na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół w Ciosańcu, która będzie trzecim nowym obiektem na terenie gminy. Budowa ma ruszyć zaraz po wyłonieniu wykonawcy. Gmina ma w planie zrealizowanie dwóch szkolnych inwestycji przy udziale środków unijnych. Z RPO Lubuskie 2020 samorząd pozyskał ponad 2 mln zł. Inwestycja będzie warta w sumie ponad 2,5 mln zł. W jej ramach zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie. Dodatkowo podobne prace zostaną przeprowadzone w hali sportowej sławskiego gimnazjum. Przy czym w tej hali przewidziany jest kompleksowy remont, ale ta część zrobiona zostanie ze środków własnych. Szykowana jest również rozbudowa dwóch szkół podstawowych w Krzepielowie i Starym Strączu. Jest to także spowodowane zmianami w systemie oświaty. Roboty, które rozpoczną się w tym roku mają kosztować w sumie około 9 mln zł.

W gminie Szlichtyngowa największe pieniądze również przeznaczone zostaną na oświatę. Wśród najważniejszych tegorocznych inwestycji warto wymienić termoizolację szkoły podstawowej w Szlichtyngowej za ponad 2,49 mln zł, z udziałem własnym ponad 373 tys. zł. Dokończony zostanie remont centralnego ogrzewania w szkole w Starych Drzewcach. Za 147 tys. zł będzie nowy parkiet w sali gimnastycznej w Zespole Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej. – Zaplanowaliśmy także rewitalizację Parku Górczyńskiego, która pochłonie 200 tys. zł – informuje burmistrz Szlichtyngowej Elżbieta Rahnefeld.

Budowa placów zabaw w gminie Szlichtyngowa to koszt 75 tys. zł. Doposażone zostanie także boisko i plac zabaw na boisku sportowym (z funduszów sołeckich w Starych Drzewcach, Jędrzychowicach i Kowalewie). Z funduszu sołeckiego będzie doposażony plac zabaw w Dryżynie (ponad 9 tys. zł ). W gminie Szlichtyngowa zostaną postawione też nowe lampy uliczne, ich koszt to 40 tys. zł. Na budowę chodników i mostków przeznaczono ponad 25 tys. zł, na przyłącza wodno-kanalizacyjne – 30 tys. zł, a na projekt stacji uzdatniania wody 8 tys. zł. Dotacja celowa na prace w kościele w Starych Drzewcach to kwota 15 tys. zł.

Z budżetu na 2017 rok zadowolony jest starosta Marek Boryczka. – Cieszymy się, bo otrzymamy dużo środków zewnętrznych na kolejne ważne inwestycje. Udało nam się dostać dofinansowanie na termomodernizację I Liceum we Wschowie. Mamy też duży projekt skierowany na poprawę jakości szkolnictwa zawodowego. Mamy nadzieję, że w styczniu zyskamy środki na cyfryzację zasobów geodezyjnych. Oprócz tego dostaniemy dofinansowanie na modernizację ul. Kamiennej we Wschowie, gmina też nas wspiera 25 - proc. wkładem. Mamy ambitny budżet – podkreśla starosta wschowski.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.