Warzywa stają się towarem luksusowym. Zbiory zapowiadają się dużo niższe niż przed rokiem

Czytaj dalej
Fot. W. Wojtkielewicz
Barbara Kociakowska

Warzywa stają się towarem luksusowym. Zbiory zapowiadają się dużo niższe niż przed rokiem

Barbara Kociakowska

W czerwcu tego roku żywność podrożała w porównaniu do czerwca 2018 roku o 6,2 proc. Ale ceny warzyw wzrosły aż o 27,3 proc. Nie ma wątpliwości, że to właśnie one miały spory wpływ na wzrost inflacji. Kto myśli, że astronomiczne ceny warzyw to przeszłość, jest w błędzie. Tegoroczne plony będą jeszcze gorsze. Na pewno więc taniej nie będzie.

W ostatnim roku ceny warzyw oszalały. Drogie były: cebula, kapusta, ziemniaki... Ale wszelkie rekordy biła pietruszka, której cena sięgała do ponad 20 zł/kg. Stała się nawet bohaterką wielu dowcipów i memów:
– Kochanie, jestem w sklepie. Potrzebujesz czegoś.
– Kup pietruszkę.
– Nie stać mnie na pietruszkę.
– To weź kawior.
To jeden z wielu żartów dotyczących wysokich cen pietruszki. W tym roku zapewne powstaną kolejne i to nie tylko o pietruszce, bo wszystko wskazuje na to, że warzywa będą wyjątkowo drogie.

Ceny warzyw już są bardzo wysokie

Wstępne dane GUS dotyczące zbiorów owoców i warzyw nie napełniają optymizmem. Przeciwnie. Pozwalają z całą pewnością stwierdzić, że warzywa w tym roku będą drogie. Również za owoce, które w poprzednim sezonie były tanie, przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory owoców z drzew będą o około 25 proc. niższe od ubiegłorocznych, a z krzewów owocowych i plantacji jagodowych o prawie 20 proc. A warzywa? W ubiegłym roku ceny warzyw były bardzo wysokie z powodu suszy i mniejszych zbiorów. A w tym roku zbiory warzyw będą jeszcze o 9 proc. mniejsze. Co to oznacza? Chyba nikt nie ma wątpliwości.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Barbara Kociakowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.