Wciąż nie ma decyzji w sprawie odstępstw dla elektrowni. Greenpeace: "Czy marszałek Marek Woźniak pozwoli ZE PAK-owi na dalsze trucie?"

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Igor Chudziński

Wciąż nie ma decyzji w sprawie odstępstw dla elektrowni. Greenpeace: "Czy marszałek Marek Woźniak pozwoli ZE PAK-owi na dalsze trucie?"

Igor Chudziński

W najbliższym czasie spodziewana jest decyzja marszałka województwa wielkopolskiego w sprawie przyznania odstępstw od stosowania przepisów środowiskowych dla spółki energetycznej ZE PAK. - Jeśli marszałek zezwoli na specjalne traktowanie tego koncernu, to elektrownie Konin i Pątnów I będą mogły zanieczyszczać powietrze szkodliwymi dla zdrowia substancjami ponad przewidziane prawem normy nawet przez kolejne 10 lat - przestrzega Greenpeace Polska. Urząd marszałkowski zapewnia, że postępowanie administracyjne prowadzone jest wnikliwie, analitycznie i z pełną transparentnością.

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, prowadzi obecnie postępowanie w sprawie przyznania elektrowniom Konin i Pątnów I wieloletniego odstępstwa od nowych limitów emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza.

Jeśli odstępstwo zostanie przyznane, elektrownia Pątnów I będzie mogła emitować przez 10 lat więcej dwutlenku siarki oraz rtęci niż zakładają to europejskie przepisy, a elektrownia Konin będzie mogła emitować więcej rtęci.

Zobacz też: Wyprowadzili się z miasta na wieś i skarżą się, że rolnicy... hałasują, pracując na polu

Przeciwko specjalnemu traktowaniu spółki ZE PAK protestuje fundacja Greenpeace Polska.

- W Polsce dotkliwie odczuwamy już kryzys klimatyczny: mamy częstsze susze, huraganowe wiatry i powodzie. Nie powinniśmy dzisiaj dywagować nad specjalnym traktowaniem brudnego biznesu jakim jest energetyka węglowa, a nad szybkim odejściem od węgla i nad wsparciem sprawiedliwej transformacji regionu Wschodniej Wielkopolski

- mówi Anna Meres, koordynatorka kampanii ds. energetyki węglowej w Greenpeace Polska.

I dodaje: - Węgiel nigdy nie będzie ekologicznym paliwem, jednak już dziś marszałek Marek Woźniak może sprawić, że działalność ZE PAK-u będzie miała mniejszy wpływ na nasze zdrowie. Musiałby jednak nie pozwolić na specjalne odstępstwo od przepisów, o które ubiega się właściciel elektrowni Konin i Pątnów I.

Jak dowiadujemy się w urzędzie marszałkowskim, decyzja o udzieleniu odstępstwa dla wielkopolskich elektrowni jeszcze nie zapadła.

- Nie wydaliśmy jeszcze zmiany pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie Instalacji Spalania Paliw w Elektrowni Pątnów i Elektrowni Konin, udzielonego Zespołowi Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. związanej m.in. z udzieleniem odstępstwa od granicznych wielkości emisyjnych określonych - tłumaczy Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Jak zapewnia Jacek Bogusławski, strony postępowania administracyjnego oraz Greenpeace Polska zostały poinformowane o zakończeniu postępowania wyjaśniającego oraz o możliwości wypowiedzenia się o zebranych dowodach i materiałach oraz zgłoszonych żądaniach w terminie 5 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.

Do dziś pełnomocnik Greenpeace Polska nie podjął jeszcze tego zawiadomienia. Dlatego na ten moment nie można precyzyjnie określić daty rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Zobacz też: Miasto odda działki w parku Kasprowicza. Dlaczego?

- Należy podkreślić, że postępowanie administracyjne prowadzone jest wnikliwie, analitycznie i z pełną transparentnością, a fundacja Greenpeace Polska miała możliwość uczestniczenia na każdym etapie postępowania

- podsumowuje Jacek Bogusławski.

Konieczność modernizacji zakładów przemysłowych takich jak elektrownie węglowe wynika z unijnych przepisów - konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik (tzw. Konkluzje BAT), przyjętych w kwietniu 2017 roku.

Odstępstwa od nich mogą być przyznane tylko w bardzo szczególnych przypadkach.

Jak informuje Greenpeace Polska, w ramach ogłoszonych w lipcu 2020 roku przez marszałka konsultacji społecznych prowadzonych w toku postępowania dotyczącego odstępstw, ponad 2800 obywatelek i obywateli zaapelowało do marszałka o nieprzyznanie odstępstwa elektrowniom.

--------------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Igor Chudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.