MCH

Węgiel dostępny w składach nadal truje. Jest zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną

Węgiel dostępny w składach nadal truje. Jest zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną
MCH

Od jesieni do wiosny niemal wszystkie miasta naszego województwa toną w chmurach smogu. I na razie nic się nie zmieni... Winą jest węgiel złej jakości. Zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną.

Zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną. Taki węgiel wciąż można kupić w składach surowca w woj. śląskim - przestrzega Polski Alarm Smogowy. Na 15 zbadanych próbek aż 14 nie spełniało norm uchwały antysmogowej dla Śląska. Spełniłyby jednak wymogi projektu rozporządzenia proponowanego przez Ministerstwo Energii.

Działacze pod lupę wzięli składy węgla w województwach śląskim i małopolskim. W obu zdarzało się, że faktyczna jakość surowca w stosunku do deklaracji producenta pozostawiała wiele do życzenia. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego, potrzebne są odgórne przepisy, które wyeliminowałyby z rynku węgiel nienadający się do palenia w domach. Ale te proponowane przez rząd niewiele zmienią.

Na zakupy do składów węgla wybrali się osobiście przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogo-wego. Do analizy nabywali asortyment, po który sięgają mieszkańcy - tzw. ekogroszek, orzech i miał węglowy. Analizę próbek przeprowadziło akredytowane laboratorium Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Sprawdzano m.in. zawartość siarki, popiołu, wilgotność i kaloryczność węgla. Co się okazało?

Niemal każdy (oprócz jednego) sprzedawca podawał wartość opałową węgla. Ale w 8 przypadkach na 14 była ona faktycznie niższa niż ta, którą podawał producent. W przypadku najgorszej z próbek - jednego z miałów węglowych - różnica wyniosła aż 20 proc. Co oznacza, że klient wydając tysiąc złotych, otrzymywał towar wart 800. Na 15 przebadanych próbek 11 miało bardzo niską zawartość siarki (poniżej 0,8 proc.) i dość niską zawartość popiołu (poniżej 10 proc.) czy wilgoci (poniżej 12 proc.). Jednak w pozostałych poziom wilgoci czy popiołu sięgał 30 proc.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
MCH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.