Wieczorek o propozycji Budki w sprawie likwidacji wojewodów: To głos awanturniczy i lekkomyślny

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola/Polskapresse
Jarosław Wieczorek

Wieczorek o propozycji Budki w sprawie likwidacji wojewodów: To głos awanturniczy i lekkomyślny

Jarosław Wieczorek

"Głos Borysa Budki odbieram jako głos awanturniczy i lekkomyślny, tym smutniejszy, że padający z ust prawnika i byłego ministra sprawiedliwości" - tak propozycję likwidacji urzędu wojewody wyartykułowaną przez wiceprzewodniczącego PO, dzisiejszego Gościa Dnia DZ i Radia Piekary skomentował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - "Przypominam jeszcze, że przez osiem lat rządów Platforma Obywatelska nie zrobiła nic na rzecz decentralizacji kraju, o którą dziś się upomina" - dodał.

Docelowo chcemy zlikwidować urząd wojewody, a jego kompetencje przekażemy do samorządu - zapowiedział Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, wczorajszy Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Deklaracja wywołała konsternację w tej części gmachu Sejmu Śląskiego, w której urzędują politycy PiS.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY WOJEWODA ŚLĄSKI STRACI PRACĘ?

"To dziwne, że poseł Borys Budka, a więc osoba z wykształceniem i doświadczeniem prawniczym, uważa, że da się przenieść kompetencje wojewody, czyli przedstawiciela rządu w terenie, na samorząd. Wojewoda realizuje zadania rady ministrów, nadzoruje programy rządowe we współpracy z samorządami, wydaje decyzje administracyjne, sprawuje nadzór kontrolny i prawny nad uchwałami jednostek samorządowych. Ciekaw jestem, jak Platforma chciałaby uregulować te kwestie? Rozumiem, że PO obiecuje walkę z centralizmem, ale przecież likwidacja urzędów wojewodów będzie skutkować czymś zupełnie odwrotnym a kompetencje kontrolne wojewody przejdą na ministerstwo. To byłby dopiero centralizm!" - stwierdził Jarosław Wieczorek.

ZOBACZ WIDEO:
Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Budka: Zlikwidujemy urząd wojewody jako namiestnika rządu w terenie

"Dziś Platforma nie ma wpływu na wybór wojewodów, więc mówi, że nie są potrzebni. W ogóle likwidacyjne zapędy tej partii wywołują konsternację, a PO zapowiada przecież koniec IPN i CBA. To usuńmy jeszcze rząd, prokuraturę, ABW, sądy i jedynym organem zarządzającym będzie partia Grzegorza Schetyny.

Można dziś rozmawiać o zmianach dotyczących modelu administracji w państwie, ale traktujmy ten temat odpowiedzialnie. Głos posła Budki odbieram jako głos awanturniczy i lekkomyślny, tym smutniejszy, że padający z ust prawnika i byłego ministra sprawiedliwości. Przypominam jeszcze, że przez osiem lat rządów Platforma Obywatelska nie zrobiła nic na rzecz decentralizacji kraju, o którą dziś się upomina" - dodał wojewoda.
(not. MZ)

*Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
*POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
*Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
*Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
*Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

Jarosław Wieczorek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.