redakcja Gazety Lubuskiej

Wiedzę z trzech lat sprawdzają w trzy dni

Uczennice klasy 3d z Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli wyszły bardzo zadowolone z egzaminu humanistycznego. Fot. Edward Gurban Uczennice klasy 3d z Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli wyszły bardzo zadowolone z egzaminu humanistycznego.
redakcja Gazety Lubuskiej

W 167 lubuskich szkołach od wczoraj do jutra trwa egzamin gimnazjalny. Pisze go 9,1 tys. uczniów. Jak czują się po pierwszym dniu?

– Jestem zadowolony. Stres już trochę opadł, ale boję się jeszcze przedmiotów przyrodniczych – mówił nam wczoraj Piotr Jakubowski z Gimnazjum nr 13 w Gorzowie. Był jednym z 9,1 tys. lubuskich gimnazjalistów, którzy zdają właśnie egzamin gimnazjalny. Podzielony jest on na trzy dni. W pierwszy dzień od rana sprawdzana była znajomość lektury i gramatyki języka polskiego, a po godzinnej przerwie wiedza z historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

1240 uczniów pisze egzamin w Zielonej Górze, z kolei 1030 w Gorzowie

W południe było już po wszystkim i pierwsi uczniowie wychodzili ze szkół. Przed gorzowską „trzynastką” spotkaliśmy m.in. Natalię Wicińską, która opowiadała nam o egzaminie z polskiego. Choć większość uczniów spodziewała się, że trzeba będzie napisać rozprawkę, spotkała ich miła niespodzianka. – Otrzymaliśmy polecenie napisania charakterystyki postaci, która uznawała wolność za najważniejszą wartość – mówiła uczennica III d, która wybrała charakterystykę Zośki z „Kamieni na szaniec”.

Tę samą lekturę wykorzystał Michał Wieczorek z III c, który dokonał charakterystyki Alka. – I Zośka, i Alek chcieli uwolnić Rudego. Walczyli też o wolność Polski – argumentował gimnazjalista.

Byliśmy też wczoraj w Katolickim Gimnazjum w Żarach. Alina i Kacper, których tu spotkaliśmy, obawiali się testu z historii, a Jurek nie chciał dostać pytań dotyczących Unii Europejskiej. Niestety, po wyjściu okazało się, że najwięcej trudności sprawiły uczniom pytania o uprawnienia prezydenta i te dotyczące chronologii UE.

W zupełnie innych nastrojach byli Jakub, Adrian i Paweł z III c Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze. – Jak zobaczyliśmy grube arkusze z WOS-u i historii, myśleliśmy, że będą trudne zadania, ale tak jednak nie było – usłyszeliśmy od nich.

Dziś w 167 lubuskich szkołach kolejny dzień egzaminu. Od 9 do 10 uczniowie będą musieli wykazać się tym, co przez trzy lata nauki wynieśli z zajęć z przedmiotów przyrodniczych, a więc biologii, chemii, fizyki i geografii. O 12.30 czeka ich egzamin z matematyki. Egzaminacyjny maraton zakończy się jutro sprawdzianem znajomości języka obcego.

Dlaczego egzamin gimnazjalny jest ważny? Od niego w sporej mierze zależy to, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej będzie mógł dostać się uczeń.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.