Wielka akcja „Jedynki”! Dzień pełen... profilaktyki!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Wielka akcja „Jedynki”! Dzień pełen... profilaktyki!

Alicja Kucharska

Kilkunastu specjalistów odwiedziło mury Publicznego Gimnazjum numer 1, by przestrzeć młodych ludzi przed zagrożeniami, które na nich czyhają

Szkolny dzwonek w Publicznym Gimnazjum numer 1 dzwonił jak zwykle, ale nie był sygnałem do przerwy, zakończenia lekcji polskiego, matematyki czy historii. Tym razem była to lekcja życia albo też o życiu - pełnym pokus, zagrożeń, nieoczekiwanych zwrotów i przede wszystkim przestrogi.

Dzień Profilaktyki, który miał miejsce w czwartek, to kumulacja działań, które nauczyciele realizują wraz z uczniami każdego dnia. Tym razem jednak, objął uczniów wszystkich klas, a mury szkoły odwiedziło kilkunastu specjalistów. Choć akcje profilaktyczne w PG 1 są częste, to czwartkowa była pierwszą zorganizowaną z takim rozmachem.

Lekarz i terapeuta uzależnień ze szpitala w Ciborzu, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, pracownicy sądu, straży pożarnej, policji, poradni psychologiczno-pedagogicznej, przedstawiciele centrum uzależnień i artyści tworzący zespół „Wyrwani z Niewoli”. - To młodzi ludzie, którzy bazują na swoich doświadczeniach. To, co niegdyś ich dotknęło zamykają w twórczości. Autentyzm ich tekstów ma wartość dodaną - profilaktyczną, którą teraz dzielą się z innymi i tym samym próbują zniechęcać do używek, a zachęcać do uczciwego życia - mówi Aneta Kozłowska, wicedyrektor „Jedynki”.

Specjaliści, którzy w czwartek rozmawiali z uczniami poruszyli m. in. zagadnienia uzależnień, bezpieczeństwa, presji społecznej, agresji słownej i fizycznej. Mówiono o narkotykach, dopalaczach, ale i konsekwencjach, jakie mogą spotkać młodego człowieka balansującego na granicy prawa. Moim zdaniem takie akcje są bardzo potrzebne. Pokazują jak łatwo można zniszczyć sobie życie... Zajęcia wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wypowiedzi samych uzależnionych były bardzo poruszające - mówi Róża K. z klasy IID. - Spotkanie profilaktyczne „Wyrwani z Niewoli” było dla mnie najbardziej wartościowe. To w jaki sposób mówili i treści były bardzo atrakcyjne i prawdziwe - zaznacza Jan z II B.

Należy podkreślić, że nauczyciele oraz pedagodzy, nieustannie organizują zajęcia profilaktyczne. Warto tu wspomnieć chociażby o programie „Bezpieczna+”, ścisłej współpracy z Johnson Controls w zakresie BHP, akcjach z zakresu zdrowego odżywiania i stylu życia. - Aspekt bezpieczeństwa jest poruszany niemal cały czas, natomiast grudzień to miesiąc profilaktyki, dlatego zdecydowaliśmy się na duże przedsięwzięcie, z udziałem specjalistów, będące czymś innym niż typowa 45-minutowa lekcja. To cenny czas dla naszych uczniów i mamy nadzieję, że przestrogi wypowiedziane podczas prelekcji zostaną im w pamięci - podsumowują koordynatorzy akcji.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.