Tomasz Trepka

Więzienia niemieckie 1939-1945. Miejsca naznaczone cierpieniem i śmiercią

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkoły i Przedszkola w Zawichoście oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście przed pomnikiem osób Fot. archiwum Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkoły i Przedszkola w Zawichoście oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście przed pomnikiem osób zamordowanych przez Niemców w lutym 1944 roku
Tomasz Trepka

Na terenie Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1945 funkcjonowało ponad 30 więzień oraz blisko 130 aresztów. - Każde z tych miejsc odosobnienia stało się w okresie okupacji widownią dramatów, a dla tysięcy osadzonych w nich osób pobyt tam oznaczał nierzadko początek drogi zakończonej śmiercią w egzekucjach, obozach koncentracyjnych lub na robotach przymusowych.

W celach więzień spotykali się ludzie wielu narodowości, wyznań i poglądów, mieszkańcy miast i wsi, reprezentanci w praktyce wszystkich grup i warstw społecznych, aresztowani przez okupantów z najróżniejszych przyczyn, począwszy od czynów o charakterze kryminalnym a skończywszy na działalności w zbrojnym i cywilnym ruchu oporu.

Przeczytaj kogo wtrącali do więzienia Niemcy i  jakie zadania wykonywali Polacy jako pracownicy.  Dowiedz się też, jaki okrutny był los osób więzionych - także tych ze Świętokrzyskiego, jakie tortury musieli znosić.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Tomasz Trepka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.