Wilków jest u nas coraz więcej. Drapieżniki zaatakowały bydło

Czytaj dalej
Fot. Jerzy Zagórowski
Rajmund Wełnic

Wilków jest u nas coraz więcej. Drapieżniki zaatakowały bydło

Rajmund Wełnic

W okolicach Dyminka i Bielicy (gmina Biały Bór) wilki pożarły cielaka.

Obecność watah wilków w rejonie szczecineckim nie jest niczym niezwykłym, zadomowiły się one tu już kilka lat temu. Do tej pory jednak sporadycznie pojawiały się doniesienia o atakach na zwierzęta hodowlane (np. daniele koło Gałowa lub owce koło Dalęcina), przy czym nie było jasne, czy to nie dzieło wałęsających się psów.

Tym razem nie ma wątpliwości, że ataku na kilkudniowego cielaka koło Bielicy dokonały wilki. - Poznać można to m.in. po rozstawie zębów i pogryzionych kościach - mówi dr Franciszek Hryniewicz, weterynarz, który dokonał oględzin tego, co z cielaka pozostało. - Wilki zjadły zwierzę w trzech czwartych.

Cielak krowy rasy wolno żyjącej pasł się na ogrodzonym, rozległym terenie. Ogrodzonym, ale położonym blisko lasu. Dla wilków dostanie się tam nie stanowiło problemu, podobnie jak upolowanie krowiego dziecka.

Wilki szare żywią się głównie jeleniami, dzikami i sarnami, a tych na szczęście w naszych lasach nie brakuje. Utrzymują przy tym równowagę ekologiczną w lasach eliminując słabsze i chore sztuki. Gdy trafi się łatwa zdobycz w postaci zwierząt hodowlanych, nie pogardzą i nimi - ale głównie w sytuacji, gdy chowają młode lub brakuje im pożywienia. Ich jedynym wrogiem jest człowiek, ale wilki objęte są ochroną gatunkową i nie można na nie polować.

- Wilków jest coraz więcej, sukcesywnie rośnie ich populacja, już nie tylko są drapieżnikiem przechodnim, ale zamieszkują tereny naszej dyrekcji - mówi Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. - Należy zwracać uwagę na zagrożenie z ich strony, gdy chodzi o zwierzęta w zagrodach i o samych ludzi. Ostatnie ataki wilka na człowieka na naszym terenie sięgają lat 80-tych, jednak dmuchajmy na zimne i bądźmy przezorni. To piękne dzikie zwierze, obiekt zainteresowania fotografów i przyrodników, ale to przede wszystkim drapieżnik poszukujący pożywienia, o tym musimy pamiętać.

Z inwentaryzacji leśników wynika, że na terenie RDLP Szczecinek - czyli na Pomorzu Środkwoym - bytują 263 wilki, w tym 120 na stałe. W nadleśnictwach koło Szczecinka jest ich 65 (43 Borne Sulinowo, 8 Czarnobór i 14 Szczecinek).

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.