Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba, którą można już wyleczyć

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dorota Dejmek

Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba, którą można już wyleczyć

Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Tomaszem Machem, specjalistą gastroenterologiem i hepatologiem, kierownikiem Katedry Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Zakaźnych UJ CM, konsultantem w Unicardia & Unimedica, o wirusowych zapaleniach wątroby.

- Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby co roku obchodzony jest 28 lipca, aby podnieść świadomość społeczeństwa na temat tej choroby.

- Wirusowe zapalenie wątroby to nazwa nie jednej, a kilku podobnych chorób wywoływanych przez grupę wirusów pierwotnych, hepatotropowych, czyli bezpośrednio uszkadzających komórki wątroby. Tych wirusów znamy kilka: wirus zapalenia wątroby typu A - czyli wzw A - w skrócie wirus HAV, wzw typu E - HEV, wzw typu B - HBV, wzw typu C - HCV, wzw typu D - HDV, wzw typu G - HGV. Druga grupa wirusów to wirusy wtórnie hepatropowe, czyli takie, które powodują chorobę ogólnoustrojową, w tym mogą także uszkadzać wątrobę, jak np. wirusy CMV lub EBV.

- O wirusowym zapaleniu wątroby typu A mówimy popularnie, że to choroba brudnych rąk. Czy słusznie?

- Tak, ponieważ wywołujący ją wirus przenosi się głównie drogą pokarmową. Wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, aby się zarazić. Wirus HAV wywołuje ostre zapalenie wątroby, jednak z reguły układ immunologiczny potrafi go zwalczyć i wzw A nie prowadzi do przewlekłych zapaleń wątroby. Charakterystyczny i widoczny objaw - żółtaczka, czyli zżółknięcie skóry i twardówek oczu, pojawia się tylko u części chorych, inni mają objawy grypopodobne lub dyspepty-czne, takie jak nudności, biegunka, gniecenie w podbrzuszu. Przechorowanie pozostawia odporność na całe życie. Ale bezpieczniej się zaszczepić, zwłaszcza planując urlop do krajów o wysokiej i średniej endemiczności zachorowań na wzw A, np. rejon basenu Morza Śródziemnego, kraje tropikalne. Dodam, że także wirus HEV, nie występuje w Polsce, ale może być do nas przywleczony np. z Azji Środkowej i Wschodniej, przenosi się drogą pokarmową. Niestety, w tym wypadku nie mamy szczepionki.

Czytaj więcej:

 • Największy strach wzbudzają jednak wirusy HBV i HCV. Jak się przed nimi bronić?
 • Jakie objawy daje wzw typu B?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.